Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 22-04-09, 17:51
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

[quote=N4505;350051]Καταρχάς, συγχαρητήρια για το εξαιρετικό άρθρο..
Έπρεπε να γίνει κάποια στιγμή και νομίζω οτι έγινε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.



Το co2 το θεωρώ δεδομένο για ένα αξιοπρεπές φυτεμένο ενυδρείο, η απορία μου είναι στον φωτισμό. Από πόσα watt/l και πάνω ισχύει η λογική των ανωτέρω?
Η γνώμη μου είναι οτι ισχύει για όλες τις κατηγορίες φωτισμού, εφόσον υπάρχει co2 (έστω και excel) και τα φυτά δεν είναι μόνο πχ. anubias. Απλά διατηρώντας συγκεκριμένα ppm ανά στοιχείο (π.χ 10-15ppmNo3), αναγκαστικά οι ποσότητες λίπανσης θα είναι λιγότερες, σε αναλογία με την κατανάλωση.
Επίσης θεωρώ οτι ισχύει και σε μή πυκνοφυτεμένα ενυδρεία, αλλά εκεί ίσως θα πρέπει να προσαρμόσουμε τα ppm, σε αναλογία με το ποσοστό κάλυψης των φυτών. Δηλαδή αν θεωρούμε οτι το 70% του ενυδρείου μας είναι φυτεμένο και δεν έχουμε και full φωτισμό (>1w/l), τότε π.χ αντί για 15ppm, πάμε για 10ppm. Απο εκεί και πέρα, ακόμα και αν ξεφύγουμε προς τα πανω, δεν πειράζει αρκεί να προσέξουμε το co2 και φυσικά να μην υπάρχει κάποια έλλειψη.
Καλό θα είναι να ακούσουμε κι άλλες γνώμες από έμπειρους (και μη) γιατί εγώ ντεν.. [/quote]


Σε κάθε είδους φυτεμένο ενυδρείο μπορούμε να πετύχουμε ισορροπία σε φως-Co2-θρεπτικά στοιχεία.
Γράφω ότι αφορά κυρίως και όχι απαραίτητα πυκνοφυτεμένα με φούλ φως - Co2 .Ένα τέτοιου τύπου ενυδρείο όμως σου δίνει την ευχέρεια να ρίχνεις με σχετική ασφάλεια γενναίες ποσότητες λίπανσης ώστε να μην υποθέτεις πλέον ότι έχεις όλα τα στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά αλλά να είσαι σίγουρος , να μην υποθέτεις ότι έχεις επαρκή φωτισμό , Co2 κλπ αλλά να είσαι σίγουρος και από εκεί και πέρα κρατώντας χαμηλή ιχθυοφόρτιση και κάνοντας γερές αλλαγές νερού στην ουσία τα μόνα τεστ που θα θες θα είναι για kh - gh , εννοείται ότι θα έχεις Ph κοντρόλερ .
Θέλουμε δηλ. ένα ενυδρείο γεμάτο υγιή φυτά που δεν τους λείπει τίποτε και δεν θα δώσουν έτσι ευκαιρία να πάρει το πάνω χέρι κάποια άλγη.
Τα παραπάνω που έγραψα δεν είναι παρά ένας μόνο τρόπος από τους πολλούς που μπορεί κάποιος να εφαρμόσει και να έχει υγιή φυτά χωρίς άλγες.
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός ;

Πολύ ωραία τα έγραψες Αλέξανδρε και νομίζω ότι θα είναι πιο χρήσιμα σε όσους έχουν ήδη μια σχετική εμπειρία με τα φυτεμένα
 
Page generated in 0,02099 seconds with 11 queries