Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 13-11-11, 00:55
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς από μένα μπράβο για το ενυδρείο σου αλλά και την προσπάθεια που καταβάλεις. Σ'ευχαριστούμε για τον κόπο που μπήκες να τραβήξεις τα βιντεάκια..έστω και από κινητό δείχνουν πολύ καλά το μεσογειακό στολίδι σου.
Τώρα οι παρατηρήσεις.
Για τον σαργό θα συμφωνήσω και εγώ με τον pano alex/polis. Είναι μεγάλο ψάρι για τα δεδομένα του ενυδρείου σου και δεν ξέρω και αν αφήνει τα υπόλοιπα ψάρια σου να ζήσουν άνετα σε αυτό. Συμβουλή άφησέ τον στη θάλασσα ή τάϊσέ τον ακόμη κάνα 6μηνο εντατικά και ψήστο τον...(black humor).
Οι μετρήσεις σου καλές δείχνουν. Η ιχθυοφόρτιση καλή αλλά η απουσία άμμου (παρατήρησα ότι έχεις χαλίκι στο βυθό) και περισσότερης τραγάνας (ζωντανός βράχος) ίσως να είναι λίγο μείον στην εμφάνισή σου. Ισως το σίποραξ που έχεις να δημιουργεί λίγα νιτρικά. Δεν είναι κακό αυτό...να μην σου πω και αρκούντως φυσιολογικό.
Για το χαλίκι δεν νομίζω να συμβάλει αρκετά στην βιολογία όπως η άμμος.
Για τον ροφάκο τα έχουμε πει και παραπάνω....Ερημίτες κλπ βάλε - βάλε. Κανένα μικρό αχινό επίσης...
Η οξυγόνωση του νερού επιτυγχάνεται στην επιφάνειά του με την ανατάραξη που δημιουργείται, οπότε μην ανησυχείς..κυκλοφορία να έχεις. Και το σκίμμερ ανάλογη δουλειά κάνει, όπως το κατάλαβες. Στις αλλαγές πόσο νερό βάζεις - βγάζεις ??

Pano νομίζω ότι Thalasoma pavo στα μέρη σου δεν θα βρείς εύκολα. Ίσως μετά την Μάκρη και τα Πετρωτά έως Μαρώνεια μεριά νομίζω, που γίνονται περισσότερο βραχώδεις οι ακτές, και σίγουρα απέναντι Σαμοθράκη. Έχω και κάτι χρόνια να κολυμπήσω στα μέρη σου...και δεν τα πολυθυμάμαι.Αυτό που σίγουρα όμως θυμάμαι είναι η αφθονία των δίθυρων οστράκων που είχε η περιοχή σου. Έχεις δοκιμάσει καθόλου σε ενυδρείο κάποιο είδος ;
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Samian και Πάνο,...Η αλήθεια είναι ότι kάνει μεγάλη αντίθεση και μάλλον θα τον βγάλω απο το ενυδρείο και πιθανόν να το επιβαρύνει και η παρουσία του όντως,...Παλαιότερα είχα αμμο,αλλά οι αναταράξεις που μου κάνανε οι ροφοί(γιατί είναι 3) μου το θόλωναν κάπως,....Έχω αφήσει ένα στρώμα άμμου,καπου στα 2 εκατοστά ύψους και απο πάνω το χαλικι,...Αλλάζω κάπου τα 2/3 του νερού,.....Να ποστάρετε ότι θέλετε για να παίρνω και ιδέες,....:-p
Συνολικά μέσα έχω απο ψαράκια: 3 ροφάκια,2 γαιτανούρια,1 γύλο,1 πέρκα,3 καλόγριες,2 σκορπιδάκια,μια σαλιάρα,2 σπαράκια,2 κοκοβιούς μικρούς,και την Σαργο-παντόφλα,....Σκέφτομαι για τέλος κανένα μπαρμπουνάκι να καθαρίζει το βυθό,και 2-3 Τhalasoma,.....
Ξέρει κανείς γιατί τα γαιτανούρια μου μπαινουν συνέχεια μέσα στο χαλίκι???Και βγαίνουν μόνο να φάνε???Με μια τους κίνηση εξαφανίζονται μέσα στο χαλίκι,....!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01751 seconds with 11 queries