Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-01-12, 20:46
ινα Ο χρήστης ινα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή πως να προσθέσουμε την άμμο σε γεμάτο με νερό ενυδρείο

για σας...πριν 1 μήνα και κάτι έστησα το πρώτο μου δισκοενυδρειο..εβαλα την άμμο...κ.τ.λ...και αφού μπήκαν τα πρώτα ψαράκια...είδα ότι η άμμος που είχα μέσα ήταν λίγη και ήθελε συμπλιρομα..πρην μπούνε τα υπόλοιπα ψαράκια είπα να μεριμνισω..αγορασα αμο..την έπλυνα και τώρα? έπρεπε να βγάλω τα ζωντανά μιας και όταν θα έβαζα άμμο σε ενυδρείο γεμάτο νερό θα γινόταν"της τρελής"..ετση σκεφτικά δικό μου τρόπο χωρίς να χρειαστεί να βγάλω τα ψαράκια από μέσα και να σηκωθεί όλη η άμμος και να θολώσει το νερό...αφερεσα σε ένα βαρέλι το νερό του ενυδρείου(όσο θα έκανα αλλαγή 30%-περίπου 100 λίτρα στο δικό μου)..ετση είχα λιγότερο νερο..πηρα λοιπόν την σκούπα βυθού που εχω,αφερεσα το χοντρό πλαστικό κομμάτι σολινα..το έβαλα στο ενυδρείο και στην άκρη- το μεγάλο χωνί για να μπορώ να ρίξω την άμμο μεσα..επιδη η άμμος ήταν πλυμένη και δεν γλιστρούσε στον σολινα..εβαλα λάστιχο της αντλίας απο το βαρέλι για να ανακατεύετε η άμμος και να τρέχει μαζί με το νερό μέσα ..ετση..χορης να σηκώσει θολούρα(πολυ λιγο..οσο σικονει στης αλαγες), σιγά σιγά, πρόσθεσα όση άμμο χρειάστηκε.είπα να το μοιραστώ μαζί σας μιας και υπάρχουν νέοι σαν και έμενα που ψάχνουν λισεις..ισως βοηθήσει!καλή επιτυχία σε όσους το επιχειρήσουν!
__________________
ινα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01596 seconds with 11 queries