Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 23-10-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν.
no3 10
no2 0
ph 7,2
gh 14
kh 8

αυτά από το πετ σοπ.
οκ δεν ξερω ποσο αλλοιωνονται οι μετρησεις αλλα αυτα που δειχνεις δειχνουν κανονικα στρωμενο ενυδρειο
Λιγο χαμηλο ειναι μονο το ph σου για τα γκαπυ και υψηλο για τα κορρυ (ειπαμε, δεν ταιριαζουν) επισεις οι σκληροτητες ειναι υψηλες για τα κορρυ, και για τα γκαπυ σχετικα καλες

Παράθεση:
Μου έδωσε ένα αλάτι της api (10€) και μου είπε να ρίξω λίγη ποσότητα (4 κουταλάκια του γλυκού) γιατί τα γκάπι χρειάζονται λίγο αλάτι. Μου είπε ότι σε αυτή την ποσότητα δε θα έχουν πρόβλημα τα γατόψαρα.
πιθανο να δουν τα κερατοφυλα αναποδα!
Τα γκαπυ οντως που και που θελουν αλατι, αλλα για τα κορρυ απαγορευεται.
Οι δοσολογιες του αλατιου ειναι εξ αλλου πολυ συγκεκριμενες, πρεπει λοιπον να γνωριζεις ακριβως τα λιτρα σου και βαζεις συγκεκριμενες ποσοτητες κι οχι 4 κουταλακια στην τυχη.
Η δοσολογια προληψης που μπαινει σα ρουτινα σε ζωοτοκα ειναι 0.3 - 0.6 γρ/λιτρο και η κλασσικη δοση θεραπειας 3 γρ/λιτρο.


Παράθεση:
Τέλος μου είπε να μη βάλω άνθρακα, γιατί κρατάει τα ιχνοστοιχεία από τα λιπάσματα που βάζω (δεν του είπα ότι έχω εύκολα φυτά)
να βαλεις ανθρακα για να αποτοξινωσεις το ενυδρειο σου και αν εχεις ευκολα φυτα μη βαζεις λιπασματα, δεν τα χρειαζονται καν και ισως απλως επιβαρυνεις το νερο σου με περιττα στοιχεια


Παράθεση:
και μου πρότεινε το renew της seachem αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι κι έτσι δεν το πήρα. Τι λέτε???
σαχλαμαρες, ποιος εχει χρησιμοποιησει αντιφωσφωρο σε ενυδρειο γλυκου νερου? ημαρτον!


Γενικα μην εμπιστευεσαι τους μαγαζατορες, το 99.9999% ειναι εντελως ασχετοι και εκτος οτι θα σε φορτωσουν ασχετα πραγματα που δεν τα χρειαζεσαι θα παθεις και ζημια στο συστημα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries