Θέμα: DIY CO2 project
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 13-11-12, 08:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
Αντί για 2ο μπουκάλι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό, για να βλέπεις τις φυσαλίδες. Δεν είναι μεγάλο να σου χαλάει την "εμφάνιση", ούτε σφιγκτήρες χρειάζεσαι ούτε τπτ. Βεντουζάρει εξωτερικά στο ενυδρείο και είσαι μια χαρά!
http://www.ebay.com/itm/New-Aquarium...item3a661ec9a3

Βαλβίδες έχει εδώ
http://www.ebay.com/itm/2x-Aquarium-...item45fc1ccb04

Επειδή το DIY CO2 το φτιάχνεις, ως κάτι "μόνιμο", γνώμη μου είναι να το φτιάξεις απ την αρχή σωστά

Εγώ πάντως την μαγιά την χτύπησα σε σεικερ (έτσι έγραφε στις οδηγίες που είχε βρει) και δουλεύει για 10μέρα μια χαρά
Η σιλικόνη που χρησιμοποίησα για να στεγανοποιήσω την τρύπα στο μπουκάλι, στέγνωσε μετά από 5 λεπτά. Αν κόψεις το σωληνάκι φάλτσα, και το ζορίσεις για να μπει, συμπληρωσε με αρκετη σιλικόνη γυρω του και ολα οκ!
Αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο είναι το νερό, στο οποίο έχεις διαλύσει τη ζάχαρη. Πρέπει να είναι χλιαρό, πριν ρίξεις μέσα τη μαγιά

Ούτε τεφλον χρησιμοποίησα, ούτε μονωτική ταινία. Αν το καπάκι σφίγγει, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
Βαλβίδα, εννοείται ότι μπορείς να προσθέσεις όποια στιγμή θέλεις. Απλά μην κάνεις βιαστικά κοψίματα στους σωλήνες και στο τέλος δεν φτάνουν στα σημεία που θέλεις!
Οι περισσότερες βαλβίδες έχουν βέλος που σου δείχνει την κατεύθυνση του αέρα αλλά μπορείς και να φυσήξεις για να καταλάβεις πως πρέπει να την τοποθετήσεις.
Η είσοδος του σωλήνα στο φίλτρο μπορεί να γίνει είτε στην έξοδο του φίλτρου (χωρίς όμως καλή διάχυση) είτε στην είσοδο του φίλτρου, αρκεί να χωράει να περάσει ο σωλήνας σε κάποιο απ τα κενά του φίλτρου. πχ στο δικό μου φίλτρο δεν χωρούσε ο σωλήνας στην είσοδο και έτσι τον έχω στην έξοδο.

Κάτι τελευταίο : Όταν θα φτιάξεις νέο μείγμα, άφηνε λίγο από το παλιό στο μπουκάλι. Παίρνει μπροστά...πιο γρήγορα...

Αυτά από μένα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01593 seconds with 11 queries