Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 23-06-13, 19:13
billsof Ο χρήστης billsof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι!
Νεότερα: αγοράστηκε τελικά ο Sera 64lt. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος όπως φαίνεται μέχρι τώρα.. Έβαλα μέσα 5-7 πόντους μαύρο και λευκό χαλίκι, 2 πέτρες επίσης άσπρο μαύρο (δε θυμάμαι υλικό, σίγουρα ΟΧΙ ασβεστόλιθο), και ένα κομμάτι ξύλο, όλα αγορασμενα από pet shop.. Αφού επλυνα με ζεστό νερό, πέτρες, ξύλο, χαλίκι και τα άφησα σε νερό 24 ώρες, τα έβαλα στο ενυδρείο μου γεμισα νερό και ξεκίνησα με 3 καπάκια microbe lift special blend. Άλλα 3 καπάκια μετά από μια βδομάδα και άλλα 3 προχτες στις 21 μέρες ακριβώς. Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα, θερμοκρασία όλο τον καιρό 27-29C. Στην αρχή (10 μέρες) είχα ανοικτή και την λάμπα 8 ώρες, μετά μου είπαν ότι τσαμπα αφού δεν έχω φυτά μέσα.. Από αλγη τίποτα, το ενυδρείο είναι σε σκοτεινό δωμάτιο. επίσης να πω ότι το νερό είναι μαύρο εντελώς, λες και έβαλα blackwater, ενώ δεν έχω βάλει, πιθανώς από το ξύλο(?). Χτες έβαλα από την αεραντλία μου ένα σωλήνα, κατευθείαν μέσα στο διαμέρισμα ( το ενυδρείο έχει στην πλάτη του 4 διαμερίσματα με σφουγγαρι, θερμαντηρα, βιολογικο υλικο και κυκλοφορητή) με το siporax γιατί παρατήρησα ότι μάζευε σαν λαδιλα στην επιφάνεια, πιθανώς από κακή κυκλοφορία νερού στην επιφάνεια του.... Επίσης χτες πρόσθεσα ένα υλικό στο φίλτρο σαν αστερίας που υποτίθεται ότι βοηθάει τα βακτήρια να δομηθουν πάνω σε αυτό εύκολα...

Σήμερα μετραω και παίρνω τα εξής
gH= 8
KH= 6
NO2= 0
pH= 8.5 (και το νερό της βρύσης μου τόσο είναι)
NH4 NH3= 0
NO3= 0

Κάτι γίνεται λάθος? Δεν έπρεπε τα νιτρικά να είναι ηδη ψηλά? μήπως δεν ξεκίνησε η διαδιακασία ακόμα??
Παρεμπιπτόντως, σε ένα πιο μικρό 16 λίτρων που το ξεκίνησα ταυτόχρονα με το 64λιτρο, με ίδιες κινήσεις, αμμωνία είναι μηδέν, τα νιτρώδη είναι στο 5mg, τα νιτρικά στο 50...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries