Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 09-10-15, 21:20
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσοτητα co2 και κυκλοφορια πρεπει να κοιταξεις.
Δεκ άλλαξε κατι στις συνθήκες του ενυδρείου. Το co2 ειναι περίπου στις 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο και η κυκλοφορία ειναι αρκετά καλή.
Ενα fluval 305 και το ενσωματωμένο φιλτρο βγάζουν απο το δεξι μέρος με διαφορετική κλήση στα στομια, συν ενα μικρό φιλτρακι που παίζει τον ρόλο του reactor για το co2, που παίρνει τις φυσαλίδες απο το difusor και τις διαχεει. Ολα δινουν ροή απο δεξιά προς τα αριστερά. Αρκετή θα έλεγα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως τα κλαριά που είναι ψηλά δημιουργουν σκιά στα πιο χαμηλά και έτσι δημιουργηται αυτο το φαινόμενο ; Η sessiflora είναι πολύ εύκολο φυτό, προσωπικά την έχω χωρίς co2 και λιπάσματα και πάει καλά. Αν συμβαινει αυτο τότε ένα καλό κλάδεμα θα περίοριζε αυτο το φαινόμενο, και αυτα που θα κόψεις τα φυτεύεις δίπλα
Τι ύψος ειναι καλύτερο να έχουν? Προς στιγμήν τα κοβω καπου στους 10-12 πόντους και εχω δημιουργήσει μπουκετακια. Λες να τα κλαδεψω πιο κοντα?

Λιπασμα και εγω δεν εριχνα εως τώρα. Την Δευτέρα που μας πέρασε έριξα λιγο flourish, μετά την αλλαγή και αυτο γιατί ειδα το χάλι που παει να δημιουργηθεί.

Σίγουρα πάντως θα τις κλαδεψω τώρα γιατι ειναι άσχημες οπως είναι.

Αν κόψω το γυμνό stem και φυτέψω την κορυφή που ειναι ΟΚ, θα πιάσει κανονικα?

Να συμπληρωσω οτι υπαρχουν ακομη κρυπτοκορινες, βαλισνεριες, ανουμπιες νανα και ενα κόκκινο φυτό (εύκολο και αυτό αλλα μόνιμα ξεχναω το όνομά του). Ολα πάνε εξαιρετικά και καθε εβδομάδα στις αλλαγες πρέπει να κλαδεύω για να μην γινει ζούγκλα. Ολα βέβαια πανε καλά εκτος απο αυτές!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries