Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 17-08-07, 13:19
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας!!
Ηθελα να παρουσιάσω συγκεντρωμένες όλες τις πληροφορίες στην παρουσίαση του ενυδρείου που θα έκανα, όμως επειδή με προβλημάτιζαν οι τιμές που σας ανέφερα κ ακριβώς επειδή σας τις ανέφερα θα σας πληροφορήσω τα κάτωθι λοιπόν :

Διαστάσεις ενυδρείου :60x30x30 (JUWEL REKORD 60)
Φυτά: 2 x Annubia,
1 x Annubia nana,
2 x Echinodorus
2 x Cryptocoryne
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Χρυσόψαρα Oranda, 1 Apple Snail
Διακοσμητικά υλικά: 2 x μοπάνι, χαλίκι
Φόντο:μαύρο
Φωτισμός: Juwel Monolux 60 (15W)
Διάρκεια φωτισμού:10-12 ώρες την μέρα
Φιλτράρισμα:Aνθρακας Ammo Carb + Βιολογικό Φίλτρο Rena (αστεράκια) (από το "μαμίσιο" φίλτρο έφυγε ένα από τα σφουγγάρια που είχε κ μπήκαν αυτά στη θέση του)
Αεραντλία:Tetra-tec 50-100 I
Κυκλοφορητής:Juwel 280 l/h
Λίπανση:υγρή λίπανση Ferreal + Spureal, Floreal + Lod (της Aquamedic)
Παροχή CO2: -

Το φίλτρο το έστρωσα με χρήση αμμωνίας (μου πήρε ένα μήνα περίπου να πέσουν τα επίπεδα αμμωνίας, να εμφανιστούν νιτρικά, να μηδενιστεί η αμμωνία κ να φτάσουν τα <10 τα νιτρικά) κ κατόπιν προσέθεσα τα χρυσόψαρα. Μετά ακολούθησε η φύτευση των φυτών κ κάθε 20 περίπου μέρες ρίχνω κ τα υγρά λιπάσματα. Οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τέστ της sera πλην της αμμωνίας που γίνεται με το υγρό τέστ jbl.


Το νερό της βρύσης η αλήθεια είναι οτι παρέλειψα να το μετρήσω (ναι ναι δέχομαι να τ'ακούσω από σας!!) κ όταν λέω οτι έκανα πρόσθεση μεταλλικού νερού, εννοώ οτι προσέθεσα μια 12άδα νερό εμφιαλωμένο σύν το υπόλοιπο που είχε μείνει (της βρύσης δλδ).


Για την πτώση του ph (άσχετα αν τα χρυσόψαρα από όσο έχω διαβάσει μπορούν να ζήσουν μέχρι κ σε 8.5, θα ήθελα στο μέλλον να δημιουργήσω ένα τροπικό ενυδρείο αλλά με αυτές τις τιμές έχω αποθαρρυνθεί..) διάβασα για τη χρήση τύρφης. Πώς θα μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω αν είναι τελικά αυτή η σωστή λύση κ όχι η λανθασμένη χρήση του ph minus???


Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ κ πάλι όλους σας (με ανακουφίσατε εντελώς που τελικά δεν είναι τπτ η αλλαγή του χρώματος!!) !!!!

***Κάτι σημαντικό που ξέχασα επίσης να αναφέρω...Το apple snail το πηρα προς αντικατάσταση του πλέκο που είχα κ για τον επιπλέον καθαρισμό της άλγης (πλέον του καθαριστικού μαγνήτη που έχω). Αλγη μέχρι στιγμής στα τζάμια δεν έχει σημειωθεί κ το πρόβλημα που έχω είναι πως από τότε που μπήκε το σαλιγκάρι τα φυτά έχουν πάρει ..όχι απλά την κάτω βόλτα! Εχω παρατηρήσει τα χρυσόψαρα κ δεν ασχολούνται καθόλου με τα φυτά οπότε σίγουρα δεν είναι ο λόγος που αντί να αναπτύσσονται τα φυτά διαλύονται στην κυριολεξία. Η φωτό που παρέθεσα ήταν πριν την αγορά του σαλιγκαριού. Οταν θα κάνω την επίσημη παρουσίαση θα δείτε πως έχουν καταντήσει...Διάβασα οτι το συγκεκριμένο σαλιγκάρι τρώει τα αποσυντιθεμένα φύλλα αλλά κανένα από τα φυτά δεν είχε παρουσιάσει προβλημα αποσύνθεσης πριν έρθει το σαλιγκάρι. Τι να κάνω?!?!?! (στιφάδο??? :Ppp)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries