Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 05-03-13, 21:24
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

ρε παιδια μια ερωτηση εκανα,αν ειναι να μαλωσετε αφηστε το καλυτερα!
Κατ'αρχην,και αφου πηρε εκταση η απορια μου, θελω να ενημερωσω για τα εξης...τον μονομαχο μου τον εκαναν δωρο μαζι με την γυαλα.το χρυσοψαρο προεκυψε λιγες μερες μετα.καταλαβαινω οτι ειναι απαραδεκτο να εχω αυτες τις δυο ζωούλες μαζι σε ενα"κελι" ομως με ευχαριστω για αυτη μου την κοτσανα διοτι εγινε αιτια να μπω στον κοσμο του ενυδρειου.για μενα ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο συντηρηση ψαριων και διακοσμητικων αν και ειμαι ακομη στην αρχη τις αρχης.Κάποια στιγμη θα εξηγησω την φιλοσοφια μου καθως και τον λογο που μου την σπαει να αποκαλουμε "χομπι" το ενυδρειο.παμε παρακατω...εχθες πηγα να παρω μπολι απο εναν φιλο.τα μακαρονια του φιλτρου του για την ακριβεια.ε δεν τα πηρα τελικα οχι γιατι δεν εχω επιστοσυνη στις συμβουλες σας(αλωστε γι'αυτο τον λογο κυριος μπηκα στο φορουμ),αλλα γιατι μου φανηκε κατι ξενο περα για περα.ειμαι απολυτα σιγουρος βαση λογικης οτι ο μονομαχος ειναι καλυτερα στο αστρωτο ενυδρειο απ'οτι ηταν στη γυαλα(και στο ποτηρι του φραπε μεσα στο οποιο μεγαλωσε στο πετ σοπ).ο χωρος τον οποιο θα διαλεξει για περιοχη του θα ειναι στρωμενος απο τον ιδιο.σκεφτητε οτι μπαινετε σε ενα δωματιο το πρωι στο οποιο δωματιο κοιμοταν 10-12 ατομα ολη τη νυχτα χωρις να αεριστει καθολου.ναι ξερω οτι γι'αυτο γινονται οι αλλαγες νερου ομως πιστευω οτι καλυτερα ειναι να στρωθει ενα ενυδρειο απο μερικα ανθεκτικα ψαρια,το οποια φυσικα και θα κρατηθουν στο ενυδρειο,παρα με βακτηριδια και μικροοργανισμους απο "ξενο σπιτι".Οσο για το χρυσοψαρο συντομα θα μετακομιση στην λιμνη,στο φραγμα θερμης.η συνθεση με τα ψαρια που αποφασισα ειναι ...δυο cory,5 zebra,2 μικρα collisa lalio(εχω διαβασει και εχουν συμφωνησει και αλλοι οτι τα γκουραμι σταματουν την αναπτυξη τους αναλογικα με τον χωρο-περιοχη που διαθετουν) και τον μονομαχο.αυτα τα ψαρια θα μπουν σταδιακα(ανα ειδος και οχι ανα ατομο)μεσα σε διαστημα 3 μηνων.Ευχαριστω για τις συμβουλες και την εμπειρια που μου χαριζετε...Υ.Γ. τα ταπερ και οι πλαστικες λεκανες ειναι απο πλαστικο.το πλαστικο γινετε απο πετρελαιο...δεν το σωζει το στωμενο φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01584 seconds with 11 queries