Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-04-23, 20:25
Γιάννα Κοντού Ο χρήστης Γιάννα Κοντού δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2023
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Αρχάρια με χρυσόψαρα!!! SOS

Καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα βρέθηκα με 1 όμορφο χρυσόψαρο που διάλεξε η κόρη μου απο το Pet Shop και σε 3 μέρες μετά το ένα έγιναν 2 . Ακολουθώντας τις οδηγίες απο το μαγαζί θεώρησα οτι είναι κάτι απλό ...μέχρι που τα ψαράκια μας άρχισαν να περνούν πολλές ώρες στο πάτο ακίνητα. Μας είπαν οτι μπορεί να κοιμούνται μην ανησυχούμε. Μας είπαν ότι κάθε 10 μέρες περίπου πρέπει να αλλάζετε το νερό να ξεβγάζετε όλα καλά , να βάζετε νέο νερό να το αφήνετε να πάρει θερμοκρασία δωματίου και μετά να βάζετε τα ψαράκια ξανά μέσα. Μόνο με νερό. Και το κάναμε στη μία βδομάδα. βάζοντας και ποσότητα απο αντιχλώριο...αλλά μεγάλη διαφορά στη κίνηση δεν είδα...Ψάχνοντας στο internet έπεσα στη σελίδα σας και έπαθα τρελό άγχος. Ποιο στρώσιμο ενυδρείου, ποιοί δείχτες να μετράμε για αμμωνία, πώς να έχουμε το φίλτρο, τι τροφή να δίνουμε, τόσα πολλά που κανείς δε μας έχει πει και χάθηκα μέσα στη πληροφορία και στη ποσότητα που δε μπόρεσα να το παρακολουθήσω όλο...και ο χρόνος περνά και τα ψαράκια κάθονται στο πάτο...Για να μη σας κουράζω. Χάθηκα . Ετσι σε μια πρώτη βοήθεια θέλω να πω τι έχουμε: Ενυδρείο aquantantos 40 lt. Δύο ψάρια. Μπας και είναι μικρό?? Το πήραμε βάλαμε χαλικάκι χρωματιστό στο πάτο ένα βραχάκι και κάτι φύκια ντεκόρ...αλλά ψεύτικα. Κακό κάνουν?? Βάλαμε κατευθείαν νερό έως πάνω. Μέσα έχει και ένα φίλτρο που αγοράσαμε ( δε θυμάμαι μάρκα) και το μισό στόμιο είναι μέσα στο νερό. Αυτά ...η θερμοκρασία μέτρησα μόνη μου είναι στους 22ο και κάθε μέρα βάζουμε απο τροφή flakes σε ποσότητα σαν 3 φυλλαράκια μέγεθος νυχιού? Στο νερό βάλαμε 10m αντιχλώριο Biotopol R . Μήπως η τροφή δεν είναι οκ? Μήπως πρέπει να μην βγάζω όλο το νερό αλλά λίγο από αυτό? Μήπως η θερμοκρασία δεν είναι καλή? Μήπως το αντιχλώριο είναι λίγο ή πολύ? Μήπως απλά κοιμούνται και τσάμπα αγχώνομαι??? Δεν κάναμε κανένα στρώσιμο όπως λέτε ούτε καν το ήξερα...Αυτά τα λίγα.. Σας ευχαριστώ πολύ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01596 seconds with 11 queries