Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #91  
Παλιά 15-01-10, 17:56
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seleykos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη ειναι μια πολυ χρησιμη παρατηρηση τελικα

...σίγουρα, τώρα που το περνάω, αυτό θα σύστηνα και γω με τη σειρά μου σε νέους που ξεκινούν, απλά η -αναγκαστικά- αγορά Α.Ο. τουλάχιστον θα με γλιτώσει απο τα μπιτόνια γιατί για τα λίτρα μου χρησιμοποιώ 10.Που σημαίνει οτι δεν χωράνε στο καρότσι με τα ψώνια του σπιτιού οπότε πηγαίνω ΔΥΟ φορές την εβδομάδα στο σούπερ μάρκετ και κουβαλάω και τα μπιτόνια στον 1ο όροφο....

Παυλο μηπως στρεσαρονται απο τα μικροψαρα. Ειχαν συνηθησει να ειναι στο κεντρο μονα τους. Εμενα στρεσαριστηκαν και καναν τα ιδια οταν αλλαξα τη ροη του φιλτρου.

Αυτό πιστεύω και γώ. Πρόσθεσα τα ψαράκια και έκανα τη διατροφή απο μόνο βράδυ, πρωί-βράδυ.Αυτές ήταν οι αλλαγές και απο την άλλη μέρα άλλαξαν συμπεριφορά...Θα δούμε..Απο την άλλη έχει παρατηρήσει η γυναίκα οτι όταν είμαστε όλοι στο σπίτι και κυκλοφορούμε πάνω-κάτω ψηλοκρύβονται, ενώ όταν έχει ησυχία τρέχουν μές στην τρελή χαρά..

6 βδομαδες σου κρατησε φτιαχτο διοξειδιο;!!!!!! Οταν λες τετραλιτρο μηπως εβαλες μπουκαλα διοξειδιου; δεν καταλαβα.

Ναι φίλε μου "φτιαχτό".., ακολουθώντας τις οδηγίες του φόρουμ,(κρατήθηκα να μη βάλλω και...ΑΜΜΩΝΙΑ) αντί για δίλιτρο έβαλα το τετράλιτρο μπετονάκι του απιονισμένου, και φυσικά στο διπλάσιο όλες οι δοσολογίες..
Τζάμι και καλύτερο το δοχείο είναι, και κλείνει ερμητικά (το λαστιχένιο σωλινάκι σιλικόνης το περνάω ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στο καπάκι, οπου έχω ανοίξει μία τρύπα με τρυπάνι 4άρι -δηλ. λίγο μικρότερο απο τη διάμετρο που έχει το λαστιχάκι - και δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω για στεγανοποίηση, και το καπάκι δε χρειάζεται τεφλόν γιατί δεν κλείνει με αυτό....
Έβαλα 2ο μπιτόνι σήμερα γιατί έχω 160 λίτρα καθαρά οπότε νομίζω είμαι καλύτερα έτσι..
Γιώργο θα βάλω φωτο αλλα θέλω λίγο να στρώσουν οι διαδικασίες για να γράψω και το πρόγραμμα συντήρησης του ενυδρείου γιατί μέχρι τώρα κάθε βδομάδα ισχύουν ....άλλοι κανονες (!!) γιατί μεταβάλλω και δοκιμάζω πράγματα.(λίπανση,διοξείδιο,τύρφη,διατροφή..)
Να αναπτυχθούν και 2-3 φυτά που πάνε δύσκολα και να έχω και ένα σχετικά στάνταρ κύκλο συντήρησης για να μπορώ να πώ οτι αυτό λειτουργεί και συντηρείτε έτσι.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02124 seconds with 11 queries