Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-01-06, 00:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Παμε για το τεταρτο !

Ειναι καιρος που "ψηνομαι" για να φτιαξω νεο ενυδρειο (το τεταρτο).
Ηδη εχω ενα με κιχλιδες μαλαουι 460λτ,ενα κοινωνικο φυτεμενο 110λτ και ενα κοινωνικο φυτεμενο 30λτ.
Αν και ξερω οτι το πεμπτο θα ειναι ταγκανικα και το εκτο θαλασσινο προβληματιζομαι αλλα τελικα το αποφασισα.
Επειδη δεν υπαρχει πολυς χρονος για να ασχολουμαι με μεγαλα ενυδρεια (ταγκανικα) ή ενυδρεια με πολλες απαιτησης συντηρησης (θαλασσινο) λεω να κανω ενα για το γραφειο μου και να το βαλω διπλα στο 30αρι.
Εχουμε και λεμε λοιπον :
Μεγεθος 60 λιτρα...μια δυο ριζες...φυτα χαμηλων απαιτησεων...σκουρο χαλικι...κρυψωνες...1Μ+2 ή 3F apistogramma...μερικα tetra ή ροδοστομοι...εναν otto...αντε και κανενα corydoras.

Tα προβληματα ειναι δυο.Τι apistogramma να βαλω...agassizzi...cacatuoides ή viejita ή καποιο αλλο (κανενα ΠΦΕ απο τον φιλο μου τον Ταρεκ και αν η αναλογια 1+3 ειναι ενταξει.

Να βαλω απιστος ή καλυτερα ραμιρεζι ;;;;

Το δευτερο προβλημα ειναι το νερο.
Εχω ΡΗ 8,2 ΚΗ 11...οτι πρεπει για αμαζονιο εεε ;;;
Για RO...ξεχαστε το...τυρφη στο φιλτρο δεν....τι κανουμε ;;
Αν και στο αλλο ενυδρειο μου (πριν την προσθηκη CO2) κρατουσα νεον με τις ιδιες συνθηκες χωρις προβληματα.

Αλλωστε τα ψαρια αυτα ειναι απο εκτροφεις και δεν ξερω αν ειναι το διο ευαισθητα με τα wild caught.

Τωρα ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα διαφορα προϊοντα ζουμια,αλατια κλπ αλλα δεν θελω να μπλεξω με τετοια.
__________________




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02138 seconds with 11 queries