Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 19-02-14, 12:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Shichibukai Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Στο ενυδρειο μου εχει εμφανιστει hair algae, σε διαφορα σημεια, οπως πανω σε φυτα που εχει πιασει σαν ιστος αραχνης, πανω στο χαλικι και πανω στα ξυλα, αλλα εκει φενετε ωραια!!!
Διαβασα το θεμα περι αλγων και αντιμετωπισης τους και λεει για αφαιρεση με οδοντοβουρτσα, αλλα εγω δεν θελω να την βγαλω απλα θελω να την εξαφανισω, συν οτι για να βγει απο τα φυτα πρεπει να βγουν και τα φυτα.
Μηπως εχετε καποια ιδεα να μου προτεινετε;;
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Πρώτα πρέπει να βρεις την αιτία, γιατί και να την αφαιρέσεις θα ξαναβγεί.
Μ ια σχετικά εύκολη λύση είναι το οξυζενέ (κάπου έχει αναφερθεί πόσα ml οξυζενέ ανά λίτρο μπορείς να βάλεις, θα το βρω και θα σου πω αργότερα).
Επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα την αφαίρεσα με οξυζενέ αλλά μετά από λίγες ημέρες ξαναβγήκε. Παρατήρησα επίσης πως η τριχοειδή άλγη αναπτυσσόταν πολύ και γρήγορα όταν έβαζα λίπασμα σιδήρου, και συγκεκριμένα αναπτυσσόταν ψηλά κοντά στα φώτα. Ελάττωσα τη λίπανση με σίδηρο αλλά δεν εξαφανίστηκε. Όταν πρόσθεσα λίπασμα φωσφόρου μειώθηκε δραματικά και έχει σχεδόν εξαφανισθεί σε 1-2 εβδομάδες.
Επειδή κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό σαν οργανισμός δεν σημαίνει πως και σε εσένα είναι το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, πάντως είναι γνωστό πως η άλγη αναπτύσσεται όταν δεν υπάρχει ισορροπία σε λιπάσματα με συνδυασμό τον φωτισμό και το CO2, είναι καλύτερα να βρεις τους λόγους που την κάνουν να αναπτυχθεί κάνοντας συνεχείς παρατηρήσεις και βελτιώσεις. Επίσης με το οξυζενέ παρατήρησα και μια παρενέργεια, είχα για μία ημέρα αύξηση Νιτρωδών (ΝΟ2) και μεγάλη αύξηση Νιτρικών (ΝΟ3), πολύ φοβάμαι πως η νεκρή άλγη το προκάλεσε και αυτό και θα σου πρότεινα αν χρησιμοποιήσεις οξυζενέ να κάνεις τακτικές μετρήσεις και μεγάλες αλλαγές νερού μετά τη χρήση.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01560 seconds with 11 queries