Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 17-07-12, 22:48
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δανείστηκα το ψυγειάκι του φίλου μου για να κάνω κάποια αρχικά πειράματα. Πριν από αυτό θα ήθελα να πω μερικά πράγματα:

- Δεν θα απαντήσω σε καμία αντέγκληση ούτε υπάρχουσα ούτε μελλοντική. Σκέφτηκα να το κάνω, αλλά μετά θα άνοιγα νέο γύρο. Σέβομαι επίσης των χρόνο που καταναλώνουν οι διαχειριστές για το forum, δεν θα το κάνω αρένα και δεν θα σπαταλήσω άλλον από τον χρόνο τους να ασχολούνται μαζί μου με το τι θα απαντήσω που.
- Δεν θα ασχοληθώ να αναφέρω τα περί μεταφοράς θερμότητας, νόμων, παραμέτρων κλπ κλπ. Κατόπιν 2ας σκέψεως αποφάσισα ότι εδώ δεν είναι τσίρκο επίδειξης. Μπορεί οποιοσδήποτε θέλει να ψάξει. Αν κάποιος θέλει πάλι στέλνει ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΠΜ και μπορούμε να συζητήσουμε.
- Δεν θα απαντήσω σε καμία ερώτηση και διευκρίνηση πλην των πειραμάτων. Επίσης αν θέλετε να πραγματοποιήσω κάποιο άλλο πείραμα, μου λέτε.
- Καλώς ή κακώς αυτό είναι ένα forum για ενυδρεία. Ποσώς με ενδιαφέρουν οι τρόποι ψύξης επεξεργαστών, πινάκων και δορυφόρων της NASA στο χώρο συζητήσεως αυτού του forum. Υπάρχουν άλλα forum. Την επόμενη φορά θα κάνω Αναφορά Μηνύματος στον Moderator. Υπάρχει και η κατηγορία "Επί παντός επιστητού" αν θέλετε να δημοσιεύσετε τέτοια.
- Τελευταίως, όσον αφορά το link στον κ. Τσάμη. Καλύτερα θα είναι να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ...

Ας δούμε λοιπόν το αρχικό πείραμα.

Α) Τα δεδομένα και οι παράμετροι

Το ψυγειάκι τελικά είναι συνονθύλευμα heatsink και peltier. Με μπέρδεψε στην αρχή η διάταξή του γιατί δεν είναι δικό μου και δεν το έχω επεξεργαστεί. Όπως το βλέπουμε έχει έναν ανεμιστήρα στο αριστερό άκρο του καπακιού, κάτω από αυτόν ένα σχήμα πλαστικού μισού αριστερού U, την ψύκτρα, πάλι ένα σχήμα πλαστικού δεξιού μισού U και έξοδο από το καπάκι. Οπότε υπέθεσα ότι είναι heatsink. Παραξενεύτηκα από τα 65W που αναγράφει ως ισχύ αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι στα 220V. Μπορεί ο ανεμιστήρας να είναι 0,3Α, είπα. Κάποια στιγμή ένιωσα ένα ρεύμα λίγου θερμού αέρα. Κι εννοώ λίγου. Χτες, με τις υψηλές θερμοκρασίες, δεν έγινε αντιληπτό. Σήμερα το πρωί το κατάλαβα. Κοίταξα φωτίζοντας μέσα από γρίλιες στο καπάκι και είδα και τη θερμή πλάκα. Σήμερα το βράδυ κατάλαβα και μια θερμότητα στο καπάκι.

Χώρος: Τοποθετήθηκε σε αρκετά ζεστό δωμάτιο. Το βλέπει ο ήλιος από τη στιγμή που θα ψηλώσει κάπως πάνω από την ανατολή και θα συνεχίσει να το βλέπει μέχρι τη δύση. Πάνω από το δωμάτιο υπάρχει μόνο επίπεδη ταράτσα. Στο δωμάτιο δεν υπάρχει κανένα είδος κλιματισμού.

Αρχικοποίηση: Το ψυγείο γεμίστηκε με 2 4λιτρα νερό βρύσης κι 1 από τον ηλιακό, για εξισορρόπηση. Αφέθηκε ελεύθερο με το εσωτερικό θερμόμετρο εγκατεστημένο για 15 λεπτά με ανοιγμένο το καπάκι.

Μετρήσεις: Οι μετρήσεις εξωτερικής θερμοκρασίας έγιναν με ψηφιακό θερμόμετρο σε απόσταση μικρότερη του μισού μέτρου από το ψυγείο. Στο εσωτερικό του ψυγείου χρησιμοποίησα θερμόμετρο ενυδρείου με την βεντούζα κολλημένη στον πάτο. (μπορεί το ψυχρό να πηγαίνει κάτω, αλλά ή επιφάνεια του νερού είναι που λαμβάνει πρώτη την ψύξη. Αν έχετε κάποια αντίρρηση μου λέτε) Συνεπεία χρήσις του θερμομέτρου ενυδρείου η μετρήσεις είναι στρογγυλοποιημένες στο κοντινότερο εμφανές μισό. Οι παρακάτω μετρήσεις είναι είναι με το ψυγείο εν λειτουργεία. Όταν γίνεται η μέτρηση βγάζω το ψυγείο από την πρίζα, ανοίγω το καπάκι και ξεκολλάω το θερμόμετρο από τον πάτο και παίρνω τη μέτρηση. Ξανακολλάω το θερμόμετρο, κλείνω το καπάκι και ξαναβάζω τη πρίζα.

Ανεξερεύνητοι παράγοντες:
- Το ψυγείο λειτουργεί εδώ και 3-4 χρόνια βάναυσα. Δεν ξέρω αν οι αποδόσεις των μηχανικών μερών του είναι οι αρχικές μέγιστες.
- Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο κομμάτι αλουμινίου στο εσωτερικό του, όπως είπα στην πρώτη δημοσίευσή μου.

Β) Το Πείραμα

Ψύξη
16-07-2012
20:45 - Αρχικές μετρήσεις. Θερμοκρασία Περιβάλλοντος (ΘΠ) 35,1 - Θερμοκρασία Νερού (ΘΝ) 33,5. Κλείνεται το καπάκι, το ψυγείο μπαίνει στη πρίζα.
21:45 - ΘΠ 35 ΘΝ 32
22:45 - ΘΠ 34,9 ΘΝ 31
23:45 - ΘΠ 34,7 ΘΝ 30,5

17-07-2012
01:00 ΘΠ 34,5 ΘΝ 30
08:30 ΘΠ 32,8 ΘΝ 26
10:00 ΘΠ 32,7 ΘΝ 25,5
11:30 ΘΠ 32,5 ΘΝ 25
19:45 ΘΠ 32,6 ΘΝ 22,5

Σε αυτό το σημείο θέλησα να κάνω ένα πείραμα διατήρησης θερμοκρασίας.
Οπότε έχουμε τα εξής στοιχεία.
19:45 Κλείσιμο καπακιού, ψυγείο εν λειτουργεία. Μετρήσεις ως άνωθεν.
20:00 Ψυγείο εκτός πρίζας
21:00 Ψυγείο στη πρίζα
21:30 Μέτρηση ΘΠ 32,1 ΘΝ 23.

Τα επόμενα πειράματα που έχω σκοπό να κάνω:
- Τα 2 προαναφερθέντα αλλά με ψυχρό νερό από την αρχή.
- Με χρήση χρονοδιακόπτη, ψυχρό νερό από την αρχή, 1 ώρα off, μισή ώρα on για 24 ώρες. Εσωτερική μέτρηση μόνο στην αρχή και στο τέλος.
- Με χρήση χρονοδιακόπτη, ψυχρό νερό από την αρχή, μισή ώρα off, 1 τέταρτο on. Εσωτερική μέτρηση μόνο στην αρχή και στο τέλος.

Δεν ξέρω αν θα τα προλάβω όλα γιατί το Σάββατο το πρόγραμμα λέει πάλι εξόρμηση για ψάρεμα. Θα προσπαθήσω αν δεν τα ολοκληρώσω κι αν υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω να το ξαναδανειστώ από Δευτέρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03970 seconds with 11 queries