Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 07-05-16, 11:48
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δεν με φοβίζει η κατασκευή του ρελέ, που ''απλό'', ειδικά για ένα πραγματικό μάστορα που πιάνουν τα χέρια του όπως εσύ. Συνήθως, πολλά απλά μαζί, καλούν με βεβαιότητα το Μέρφυ και τους ''άδικους'' νόμους του. Κάθε αυτοματισμός και συσκευή που προστίθεται σε ένα σύστημα αυξάνει γεωμετρικά τη πιθανότητα κάτι να πάει κάτι στραβά ιδιαίτερα, αν είναι D.I.Y και αυτός που το φτιάχνει δεν είναι μάστορας με πολύπλευρη πρακτική εμπειρία, όπως εσύ. Αλλωστε ο εν λόγω αυτοματιμός με ρελέ, ηλεκτοβάνα, καλωδιώσεις φίλτρα, δεν θα είναι ο μόνος παράγοντας που μπορεί να πάει στραβά σε ένα ενυδρείο. Είναι χιλιάδες άλλοι! Αν αθροίσεις όλους τους παράγοντες μαζί, συν ένα ερασιτέχνη αρχάριο σαν και εμένα, να τα διαχειριστεί, θα καταλάβεις τι εννοώ. Είμαι μηχανικός στο επάγγελμα και έχω υλοποιήσει πολλές μελέτες και κατασκευές. Εχω μελετήσει, παρεβρεθεί και επιβλέψει πολλές δουλειές και έχω εξάγει τα εξής συμπεράσματα.
Οι χειρώτερες αστοχίες, γίνονται όταν σε ένα ''απλό'' project προστίθονται κάμποσες ''απλές'' παντέτες, που με αν είχαν μελετηθεί περισσότερο ,θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί ή αποριφθεί! Στις κατασκευές με τις οποίες έχω ασχοληθεί, τους μεγαλύτερους μπελάδες και αστοχίες, τους έχουν φέρει τα διάφορα έχτρα συστήματα προστασίας ή ασφαλείας ή εξτρα ευκολίες, που εγκαταστάθηκαν και συντηρούνται από μη πραγματικά ειδικευμένο προσωπικό. (Είναι πίο σπάνιο στην Ελλάδα και από Σιβηρική τίγρη)!
Δεν υπάρχουν ''απλές'' δουλειές για τους αρχάριους. Ακόμη και να σερβίρεις καφέδες σε καψιμί, είναι δοκιμασία, αν το κάνεις για πρώτη φορά, ακόμη και αν έχεις δίπλωμα πολυτεχνείου και δύο master στη Μηχανική. Αν δε έχει κανείς αυτό κατά νου, οι μεγάλες αστοχίες είναι δεδομένες!
Εκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες. Είναι σπατάλη χρόνου και συχνά χρήματος και όχι οικονομία, ''να προσπαθείς να γίνεις Λουμίδης στη θέση του Λουμίδη'', ειδικά αν δε τόχεις, όπως εγώ!
Σχεδίαζε όσο περισσότερο μπορείς ένα project και έχε πάντα κατά νου την απλότητα ότι, οτιδήποτε αξίζει να το κάνεις, αξίζει το κάνεις μόνο αν το κάνεις σωστά. Με αυτό κατά νου, απλά τα προβλήματα θα είναι διαχειρίσιμα και λιγώτερο ''καταστροφικά'', πάντα όμως παρόντα.
Υ.Γ Σήμερα ήρθε ο μάστορας της Miele , για να επισκευάσει ένα πλυντήριο επταετίας, αξίας 1500 Ευρώ.
Ο χρησμός ήταν, μετά από 35 ευρώπουλα. Φταίει η πλακέτα που κάνει 430 Ευρώ, και που θα είναι ετοιμοπαράδοτη σε 15 εργάσιμες μέρες! Σίγουρα στη πραγματικότητα η βλάβη είναι ''απλή''. Κατά πάσα πιθανότητα κάποιος πυκνοτάκος ή αντίσταση αξίας λίγων ευρώ. Τι να το κάνω όμως εγώ αυτό, το σούπερ ντούπερ Κ@λοMiele και τη πλακέτα που από λειτουργείες μόνο καφέ δε ψήνει, το μάστορα των 35 ευρώ το μισάωρο με στολή γιατρού, και τους άλλους δύο άλλους εξωτερικούς ''μαστόρους'', ''που δε μπορούνε να βάλουνε χέρι'' στη πλακέτα γιατί ουδής από αυτούς, ούτε καν αυτοί της Miele, ξέρουν ή θέλουν να μάθουν πως λειτουργεί! Δε φταίω που που δε πήρα εξαρχής, ένα Τούρκικο (!) σπαρτιάτικο Πίτσος των 350 Ευρώ και να είχα ''βρεί την υγειά μου'';
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01775 seconds with 11 queries