Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 14-10-13, 10:32
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα το ιδιο ευκολο ειναι, βεβαια η καλυτερη λυση ειναι απο το φιλτρο, αλλα αν εχεις στο προγραμμα να κανεις σκουπα βυθου μη χαλας τη ρουτινα σου, εκτος κι αν αποφασισεις να την αλλαξεις αντικαθιστωντας τη σκουπα με πιο φυσικο τροπο αποτοξινωσης (πχ πολλα -ΠΟΛΛΑ- φυτα)
Πολλά-πολλά φυτά σκοπεύω να έχω και εγώ, αλλά με βάση το μικρό έχω παρατηρήσει ότι λίγη σκουπίτσα που και που χρειάζεται!
Αλλά αν δουλεύει και με την αντλία του γεμίσματος δεν έχω τίποτα να χάσω..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι και η τυρφη αλλα ακομα καλυτερα -και ευκολοτερα- ο συνδιασμος των δυο μεθοδων
Μπορώ να ξεκινήσω με την τύρφη και αργότερα να προχωρήσω με την Α/Ο. Δεν είναι κάτι που με καίει κιόλας, απλά είπα να δω αν θα προσφέρει ακόμη καλύτερες συνθήκες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 240 λιτρα βαζεις οτι ειδος θες, που να ταιριαζει ως προς τις συνθηκες φυσικα...
Τα συγκεκριμενα ψαρια εχουν αδικα αποκτησει τον τιτλο του δολοφονονου επειδη τα βαζουν σε πολυ μικροτερους χωρους απο αυτους που εχουν αναγγη να κυριαρχισουν και φυσικα εκει ξεκινανε τα προβληματα.Το μονο που καλο ειναι να αποφυγεις ειναι να βαλεις δυο αρσενικους μαζι
Δύο αρσενικούς δεν θα έβαζα, ούτως ή άλλως. Απλά δεν ήξερα τι συμπεριφορά των θυληκών σε σχέση με τα κοπαδόψαρα. Αν είναι ίδια με του κυρίου, τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα συγκατοικοι ειναι τα αρλεκινακια, και βασικα δε θα του κλεβουν φαγητο γιατι περιμενουν να βυθιστει λιγο, ενω ο μονομαχος δεν καταδεχεται να φαει κατι που δεν ειναι στην επιφανεια.
Θα βρεις φορμουλα με το ταισμα, μην ανησυχεις (ισως χρειαστει να ταιζεις και λιγο περισσοτερο -ΛΙΓΟ- αλλα αυτο θα βοηθησει και την αναπτυξη των φυτων ...φυσικα θα βοηθησει το ολο σησιμο αν βαλεις και μερικα mts)
Τα αρλεκινάκια που λες, εμένα κάθονται και περιμένουν κάτω από το καπάκι με το που ανοίξω για να φάνε. Μόλις πέσει τροφή στην επιφάνεια τρέχουν και του κλέβουν το φαγητό μέχρι και μέσα από το στόμα! Πολύ θράσος τα μικρούλια!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα ειδος κοπαδοψαρων ειναι το καλυτερο, απλα μπορεις να αυξησεις τον αριθμο τους.
Αν βαλεις πολλα ειδη ισως δεν κοπαδιαζουν
Δηλαδή αν βάλω 2 είδη κοπαδόψαρων, των 20 ατόμων το καθένα, δεν θα κάνουν 2 κοπάδια; Σκεφτόμουν και για τα Brachydanio Rerio αλλά είδα ότι θέλουν θερμοκρασία μέχρι 21C σωστά;
Κάποια άλλη πρόταση από Ασία;
Αν έβαζα και espei θα κάνανε παρέα άραγε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
προτιμσε mts με τα 1000
Έχω Helena μέσα, δεν θα μου φάνε τα mts?
Επίσης, που βρίσκω mts?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την εξαγωγη του νερου, μπορει να χρησιμοποιησει την ιδια αντλια που θα εισαγει το νερο.
Αλλα πρεπει να προσεχει να μη ρουφηξει κανενα ψαρι. (και το πιθανοτερο θα γινει ευκολα με κανενα μονοαχο μς τις ουρες του)
Πιο ασφαλης μεθοδος ειναι με αναρροφηση και στη ακρη του λαστιχου (που ειναι μεσα στο ενυδρειο) να εχει βαλει ενα κομματι filterwool πιασμενο με λαστιχακι.
Θα το κοιτάξω για το filterwool, δεν θέλω να τραυματίσω κανένα ψάρι. Θα κοιτάξω μήπως βρω και κανέναν τρόπο να "κρύβω" την αντλία, ώστε να μην πηγαίνουν εύκολα πολύ κοντά της.
Αλλά αν με την ίδια που θα κάνω εισαγωγή μπορώ να κάνω και εξαγωγή, τότε νομίζω το θέμα της αλλαγής γίνεται πολύ πιο απλό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα εβαζα (αναλογα και ποσα αλλα ψαρια θα εχει το ενυδρειο) καμια 30αρια συνολο αρλεκινους μεσα να φανει τι μπορει κανει ενα κοπαδι
Ίδια ερώτηση που έθεσα και στον Nick. Αν βάλω δηλαδή 2 έιδη κοπαδόψαρα δεν θα σχηματίσουν 2 διαφορετικά κοπάδια; Κάποια άλλη συμβατή πρόταση από Ασία;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης ωραια ψαρια ειναι τα Yasuhikotakia sidthimunki (αν ειναι αναπαραγωγης γιατι στη φυση εκλειπουν και δεν ειναι σωστο να τα παιρνουμε αγριοπιασμενα). Ενα κοπαδι 8 ατομων θα ειναι σουπερ.
Από ότι είδα, είναι πολύ όμορφα ψάρια, αλλά πρέπει να μπουν σε ώριμο ενυδρείο. Μπορώ να τα προσθέσω αργότερα, αλλά που θα βρω εκτροφής, ξέρουμε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι 4 μονομαχοι φυσικα (1+3)
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Καιρό τον άφησα τον μονομάχο μου χωρίς το χαρέμι του!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι Ασιατικα φυτα και να ενα ωραιο βιοτοπικο ΝΑ Ασιας.
Θα προσπαθήσω για βιοτοπικό αλλά δεν υπόσχομαι ότι θα είναι πλήρως! Εκτός από τις κρυπτοκορίνες που δεν μπορώ να πω ότι τις συμπαθώ και ιδιαίτερα, βρίσκω ότι τα περισσότερα Ασιατικά φυτά έχουν σχεδόν ίδιες αποχρώσεις του πράσινου, και θα μου άρεσε να έχω διαφορετικές τονικότητες μέσα στο ενυδρείο. Άσε που έχω στο μάτι και έναν Echinodorus Red diamond που δεν νομίζω να τον απορρίψω τόσο εύκολα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02233 seconds with 11 queries