Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 24-03-17, 17:16
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

[QUOTE=Τάκης;1003054]Το τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ Κινέζικες στο δικό μου χρυσοψαράδικο,
σαν και αυτή
http://www.ebay.com/itm/352011476777...%3AMEBIDX%3AIT

Είσαι ευχαριστημένος από αυτήν την αντλία, την προτείνεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εντελώς διαφορετικές οι αντλίες αυτές μεταξύ τους και για διαφορετική εργασία η καθεμία. Η EHEIM 1002 (23W) έχει μανομετρικό (μεταφορά νερού σε ύψους δηλαδή) 2 μέτρα το τριπλάσιο απότι η Hydor (70 εκ στη θεωρία). Μια παρόμοια EHEIM είχα για τις αλλαγές νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο. Δεν ξέρω πως έχεις σκεφτεί να το κάνεις το φίλτρο αλλά δε νομίζω να σε ενδιαφέρει τόσο το μανομετρικό. Επίσης τα λίτρα της είναι στην πραγματικότητα λιγότερα και είναι λίγο περίεργη αντλία στο άνοιγμα για καθάρισμα (το άνοιγμα βασικά). Η Hydor ουσιαστικά δημιουργεί καλή ροή χωρίς να μπορεί να μεταφέρει το νερό σε ύψος.Στη θέση σου θα κοίταζα να μπορώ να βάλω και να βγάλω την αντλία εύκολα και επίσης εύκολα να μπορώ να την ανοίξω για καθάρισμα. Τονίζω το εύκολα γιατί είναι δύσκολος ο χειρισμός αν δεν τα σχεδιάσεις σωστά από την αρχή. Στο μήνα σκέψου και ανάλογα με θερμοκρασία, ταίσματα, ψάρια κτλ πιάνουν πρασινάδα και η ροή σχεδόν μηδενίζει.

Το θέμα ήταν ανάμεσα στη Hydor και τη Juwel!
Αυτό ήταν το θέμα που είχα δει και εγώ, σε ευχαριστώ που το βρήκες.
Πράγματι, για την χρήση που την θέλω εγώ, σε ένα εσωτερικό σαμπ, νομίζω η eheim δεν είναι η προτεινόμενη.Απλά την έβαλα ως μέτρο σύγκρισης, γιατί είναι μια αξιόπιστη και πολύ γνωστή αντλία. Αν η Hydor είναι περίεργη στο άνοιγμα και υπάρχει φόβος να χαλάσει ή να με ταλαιπωρεί και αν βουλώνει πιο εύκολα από άλλες, τότε ναι, δεν θα την προτιμήσω. θα προσπαθήσω να φτιάξω το σαμπ όσο πιο σωστά γίνεται και να μπαίνει- βγαίνει η αντλία εύκολα. έχω δει αρκετές κατασκευές και ακόμα το ψάχνω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01588 seconds with 11 queries