Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 25-12-10, 20:09
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Nίκο σε 24 ώρες, αν το φίλτρο σου γυρνάει πχ 5 φορές την ώρα τα λίτρα του ενυδρείου σου, το χλωριωμένο νερό της αλλαγής θα έχει περάσει
μέσα από τα βιολογικά υλικά σου 120 φορές, οπότε ότι ζημιά είναι να κάνει στην βιολογία σου, θα την έχει κάνει το χλώριο πριν εξατμιστεί.
Αυτό το γνωρίζεται ?
Το έχετε διαπιστώσει πειραματικά ?
Το έχετε διαβάσει κάπου ?
Το υποθέτεται ?
Ποιά περιεκτικότητα του νερού σε χλώριο δημιουργεί προβλήματα στη βιολογία ή και στα ψάρια ?
Ποια η πτητικότητα του χλωρίου? Επηρεάζεται απο τη θερμοκρασία και την κινητική κατάσταση του ρευστού στο οποίο είναι διαλυμένο?
Πόσοι έχουν μπεί στον κόπο να μετρήσουν και να διαβάσουν για αυτό το θέμα και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν σκευάσματα ? Και σε ποιές περιοχές έγιναν οι μετρήσεις ?

Τυγχάνει να διαμένω στη Νεάπολη Νικαίας όπως και ο fishme1 και απο δικές μου μετρήσεις και παρατηρήσεις αντιχλώριο δεν χρειάζεται ( 100% στη βρύση μου και πιστεύω σε όλη την περιοχή μιας και ο fishme1 έχει παρόμοιες μετρήσεις με τις δικές μου και τα ίδια αποτελέσματα ).
Διατηρώ 2 σκευάσματα του εμπορίου που δεσμεύουν το χλώριο επι μονίμου βάσεως αλλα για άλλους λόγους.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries