Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 02-10-08, 09:00
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
chemical_mac: ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ.. όπως λέει και ο σοφόες λαός "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες"

Πάντως, πολύ ενδιαφέρον το όλο θέμα..

Τα χωρίσματα όταν μπούν θα είναι "τρύπια"? Πολλές μικρές τρύπες πάνω στο plexi Η θα υπερχειλίζει το νερό από το ένα στο άλλο (σα σκαλοπατάκια)? ..γιατί βλέπω η είσοδος του φίλτρου είναι πιο χαμηλά από την έξοδο..

Μπορείς λίγο να εξηγήσεις πώς θα λειτουργήσει όλο αυτό σε περίπτωση αναπαραγωγής? Ας πούμε ότι υπάρχει άλλο ένα μονομαχοενυδρείο.. Έχουμε και λέμε:
- Μονομάχος και μονομαχίνα, με 1 χώρισμα, που θα πρέπει να γίνεται τη μία "μαύρο" και την άλλη "διαφανες" για να βλέπονται (πώς μπορεί να γίνει αυτό?), και περισσότερο χώρο στο μονομάχο (αφού εκεί θα γίνει και η γέννα)..Αν αποφασίσω να κάνω αναπαραγωγή το μεσαίο διαμέρισμα θα μείνει άδειο ώστε να μπαίνει μέσα κάποια στιγμή ένα ψάρι και να γίνεται το φλερτάκι
- Φεύγει το χώρισμα, ή μετακινείται η κυρία στο μεγάλο διαμέρισμα, γίνεται το "παιχνίδι" και απομακρύνεται μετά στο άλλο μονομαχοενυδρείο.. Απομακρύνεται γενικώς
- Μόλις κολυμπήσουν τα μικρά, φεύγει και ο μονομάχος στο δίπλα μικρό διαμέρισμα.. Το ίδιο με την θηλυκιά, φεύγει εντελώς από το ενυδρείο
- Μόλις μεγαλώσουν τα μικρά, απλά μπαίνουν περισσότερα χωρίσματα..
Ωραία μέχρι εδώ..

Απορία 1η: στην αρχή τα μικρά θα πρέπει να είναι χωρίς φίλτρο (ή έστω χωρίς ροή).. πώς θα γίνει αυτό? Θα διακοπεί η ροή σε όλο το ενυδρείο? ΝΑΙ (εδώ είναι που γεμίζει άλγη το ενυδρείο αν και θα μπορούσε να μπει υαλοβάμβακας στην είσοδο και την έξοδο του νερού ώστε να μειωθεί πολύ η ροή και να μην κινδυνεύουν τα μικρά από το φίλτρο αλλά και να υπάρχιε μια στοιχειώδης φίλτρανση σε όλο το σύστημα)
Απορία 2η: υποτίθεται ότι ξεκινάμε με χαμηλή στάθμη (για να μπορεί ο "μπαμπάς" να μαζεύει τα αυγά) και αυξάνουμε σταδιακά για να μειώσουμε και την αμμωνία.. έτσι όπως έχεις τώρα το φίλτρο, αυτό πώς μπορεί να γίνει? παράλληλα δημιουργείται και θέμα με τη θέρμανση (αφού ο θερμοστάτης θα είναι στο πίσω διαμέρισμα)..Σύμφωνα με την πρόσφατη εμπειρία μου δεν υπάρχει ανάγκη να μειώσω τη στάθμη. Για το θέμα της θερμοκρασίας εξηγώ παραπάνω ένα τρόπο για να μην διακοπή εντελώς η κυκλοφορία του νερού.

Ένα ωραίο θετικό βέβαια είναι ότι στο πίσω διαμέρισμα θα σου μένει και χώρος για να βάλεις 2 μπουκάλια για αρτέμια (ώστε να είναι σε σωστή θερμοκρασία)..ΣΩΣΤΟΣ

Σε πρήζω τώρα, αλλά σκέφτομαι κι εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω κάτι αντίστοιχο, και προσπαθώ να αρχίσω να κάνω τα σχέδιά μου..

Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια της παρουσίασης..
Μ' αρέσεις χοντρούλη μου γιατί την "ψάχνεις". Ξέρω ότι τα παραπάνω δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αναπαραγωγής αλλά είναι επίσης γνωστό ότι γουστάρω να πειραματίζομαι με διάφορα (όσο άσχημο κι αν ακούγεται αυτό σε κάποιους). Οι μέχρι τώρα προσπάθειες μου πάντως δεν έχουν βλάψει ή ταλαιπωρήσει κάποιο οργανισμό από αυτούς ππου φιλοξενώ κατά διαστήματα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,10209 seconds with 11 queries