Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 01-06-11, 14:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariand7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κι απο μένα.
Καλώς όρισες στην όμορφη μας παρέα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariand7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φέτος έκανα μια επέκταση στη μικρή λιμνούλα μου για να μπορέσω να βάλω υδροχαρή φυτά και πιο πολύ το πανέμορφο νούφαρο που τοσο μου αρέσει.
Ενώ η γνώση μου στη λιμνούλα και στα ψάρια ειναι πολύ καλή,στα νούφαρα είμαι...αστα να παν...
Μα παντού, σε όλο τον ελληνικό χώρο, άντε το πολύ να βρεις ελεύθερα στην αγορά 3-4 είδη νυμφαίων. Πολλές αγορές μας για πιο σπάνια και εντυπωσιακά είδη γίνονται από το εξωτερικό σε όνλάιν φυτώρια και μαγαζιά. Εκεί μπορείς να βρεις εκατοντάδες ποικιλίες και διαφορετικά χρώματα. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τα υπόλοιπα υδρόφυτα. Όπως και να' χει, εδώ σε αυτό το φόρουμ, υπάρχουν αρκετοί φίλοι με λίμνες, οπότε μπορεί να ξεπέσει από κάπου και κανένα κλάδεμα φυτού για εσένα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariand7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτώ λοιπόν...ποσες μέρες κρατάει το κάθε λουλούδι και αφού δεν ξανανοίξει τι κάνουμε,το αφαιρούμε?
Τα φύλλα και αυτά τ'αφαιρούμε αφού κιτρινίσουν?
Τα λουλούδια δυστυχώς δεν αντέχουν για πολύ, οπότε προσωπικά τα λουλούδια που μαραίνονται τα αφαιρώ για να μην επιβαρύνω το φυτό με την ετοιμασία σπόρων. Έτσι και αλιώς, με τα χρυσόψαρα στη λίμνη είναι αδύνατον να επιβιώσει νεαρό φυτό. Το ίδιο κάνω και με τα κίτρινα φύλλα. Τα κόβεις σε χαμηλό σημείο, κάπου κοντά στον κόνδυλο του φυτού. Άλλος λόγος που πρέπει να αφαιρούνται τα χαλασμένα φύλλα είναι να μην επιτρέψουμε την αποσύνθεση τους, που είναι βασικά πηγή αερίων και νιτρικών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariand7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι πολύ διμοφηλής ο υδρόκηπος ακόμα εδώ .
Τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον θα έχεις να λες ότι είσαι από τους πρώτους που έφεραν την τεχνητή λίμνη στην Κρήτη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01592 seconds with 11 queries