Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 03-10-10, 12:01
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Νικο, τα δικα μου (οι γονεις) τα αναπαρηγαγα μονο το ζευγαρι σε ενυδρειο μολις 60 λιτρων (50 καθαρα) αλλα ηθελε "μαστορια" γιατι ειναι περιεργα σε μικρο χωρο. Μπορει να τσακωθουν και να γινουν ανω κατω.

Οταν τα ειχα σε μεγαλυτερο ενυδρειο (ενος μετρου αν δεν κανω λαθος) ηταν πιο χαλαρα... χωρις να σημαινει οτι δεν παρεμεναν ντροπαλα και ιδιομορφα.

Το ενυδρειο τους παντα ειχε αμμο με μια ριζουλα για να κρυβονται απο πισω της (και να μπορω ομως παντα να τα βλεπω) και μια επιπεδη πετρα σχιστολιθου οπου παντα γεννουσαν τα αυγα τους. Επισης φροντιζα ο φωτισμος τους να ειναι διακριτικος και να μη τα ενοχλει.

Η πιο ενδιαφερουσα συμπεριφορα που ειχα παρατηρησει ειναι οταν βρισκονταν σε ενυδρειο με περισσοτερα ατομα του ιδιου ειδους, το κυριαρχο ζευγαρι φροντιζε να παιρνει τα μωρα των πιο "αδυναμων" ζευγαριων και τα μεγαλωνε ολα μαζι. Μπορει μαλιστα να ειχαν ταυτοχρονα τρεις γεννες μαζι... ενα ταιραστιο τσουρμο νεογνων.

Δελτα, με τα φυτα δεν τα πανε καλα μιας και ειναι φυτοφαγα ψαρια. Πιο πολυ εξυπηρετουν για τροφη. Τα δικα μου μετακινουσαν οποιο φυτο εβαζα στην αλλη ακρη του ενυδρειου για να μην τα ενοχλει. Τους εβαζα παντα μπολικο κερατοφυλο για να εχουν μεζε να τσιμπανε και το τιμουσαν δεοντως.

Ψαχνω τις παλιες φωτογραφιες μου (καπου εχω τα αρχεια που προοριζονταν για αρθρα για το περιοδικο του συλλογα "Ενυδρειο") αλλα αδυνατω να τις βρω. Πρεπει να κοιταξω και τους υπολοιπους σκληρους δισκους...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries