Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-07-10, 01:53
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

To πας πολυ καλα ! Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Σε γενικες γραμμες βαδιζεις σωστα, εχω ομως αν μου επιτρεπεις καποιες συμβουλες και παρατηρησεις που ισως σε ενδιαφερουν και θα κανουν το ενυδρειο σου ακομα πιο σωστο οπτικα, αλλα και μεσα στα γεωγραφικα πλαισια ενος βιοτοπου ΝΑ Ασιας.
Στην θεση σου λοιπον , θα αφαιρουσα τα φυτα που δεν προερχονται απο Ασια οπως τα pistia (Ν.Αμερικη), η V.nana (Aυστραλια), και καπου ειδα και μια ανουμπια (Αφρικη). Τα υπολοιπα τα κρατας , ομαδοποιεις την Hygrophila ωστε να γινει θαμνακι και προσθετεις μια καλη ποσοτητα Java moss για να γεννησουν και τα CPD Αν θες με μια μικρη αναζητηση θα βρεις κι αλλα ευκολα/μετρια φυτακια απο Ασια (πχ, κρυπτοκορινες, Limnophila, Rotala, Ceratopteris και πολλα αλλα).
Αν παλι δεν σε ενδιαφερει να ειναι αυστηρα βιοτοπικο και θες να κρατησεις τα φυτα σου, μην μου δινεις σημασια και κανε αυτο που σου αρεσει εσενα
Οπτικα τωρα πιστευω οτι "φωναζει" το στησιμο σου για λεπτα ξυλα ή ριζες (πχ moorwood). Τα μοπανια ειναι γκουμουτσες και σπανια ταιριαζουν σε μικρα ενυδρεια (εκτος κι αν ντυθουν με moss), γι αυτο απεφυγε τα. Μερικες κροκαλες (στρογγυλες ποταμισιες πετρες), εξυπνα και ασυμμετρα τοποθετημενες , καθως και λιγα ξερα φυλλα που θα τα αντικαθιστας οταν λιωνουν.
Για τις τυχον αλγες...οπως το ειπες κατ αρχην δεν ενοχλουν σε βιοτοπικο και κατα δευτερον παρεχουν τροφη και στις γαριδες αλλα και στα μικροψαρα.
Οσμωση γιατι χρησιμοποιεις; τι παραμετρους βγαζει το νερο βρυσης στο δικτυο σου;
Την θερμοκρασια κρατα την οσο πιο χαμηλα μπορεις τωρα το καλοκαιρι (κατω απο 27 τουλαχιστον) και τον χειμωνα καλυτερα να ειναι καπου αναμεσα σε 18-22. Τα CPD στον φυσικο τους βιοτοπο ζουνε σε υψομετρο και η θερμοκρασια του νερου τις νυχτες μπορει να πεσει και κατω απο τους 15 , οι γαριδες το ιδιο, οποτε μην φοβασαι την χαμηλη θερμοκρασια αλλα την υψηλη
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01465 seconds with 11 queries