Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 13-02-16, 00:14
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθημερινες αλλαγες γινονται για να μην ανεβαινουν τα νιτρικα, λογω της αναγκης για αυξημενη τροφη του γονου, οχι για να μην υπαρχει αμμωνια και ακομα χειροτερα, νιτρωδη αλατα. Η αμμωνια και τα νιτρωδη αλατα πρεπει να ειναι παντα απολυτα μηδεν, αν δεν θελουμε να παιξουμε με την υγεια των ψαριων μας.

Δε βαζουμε γονο σε αστρωτο ενυδρειο σε καμια περιπτωση. Οχι πως δεν προκαλει μεγαλα προβληματα σε ενηλικα ψαρια, αλλα ο γονος ειναι ακομα πιο ευαισθητος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε μπολι στους γοννους , εστω αν φοβασαι
το δικο σου
(θα πρεπει ομως να το κοιταξεις αυτο, αν εχεις υποψια για τα ψαρια σου), βαλε απο αλλου.
Σε αστρωτο , θα τα χασεις.
Για να γινω πιο σαφης....
δεν θελω να βαλω τον γονο στο μεγαλο μου ενυδρειο...
απλα στη γυαλα (60Χ30Χ40 περιπου, τωρα ακριβως δεν θυμαμαι) που εχω τον γονο και ειναι 40 ημερων πανω κατω εχω μονο αεροφιλτρο και νομιζω πως καποια στιγμη λογω της αναγκης για αυξημενη τροφη του γονου θα πρεπει να μπει φιλτρο γιατι θα ανεβει η αμμωνια.
εδω γιρναμε στο αρχικο μου ερωτημα. αν βαλω ενα καινούργιο φιλτρακι χωρις μπολι θα αργησει οπως απαντήθηκε απο τον τακη να στρωσει το φιλτρο. Απλα θεωρω επικινδυνο να βαλω μπολι απο μεγαλα ψαρια σε γονο μηπως και παθουν κατι απο καποιο παράσιτο ή αρρώστια που ισως υπάρχει.


υ.γ δηλαδη αν σε ενυδρειο με ανεβασμενη αμμωνια γινει αλλαγη νερου δεν πεφτει η αμμωνια και τα νιτρωδη??? μονο τα νιτρικα πεφτουν???
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01488 seconds with 11 queries