Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-02-10, 22:23
fh84 Ο χρήστης fh84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Αποτυχία δημιουργίας DIY CO2

Καλησπέρα σε όλους,
Εδώ και ένα μήνα προσπαθώ να παράγω DIY CO2 και δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει, εκτός από μια φορά μου όμως η παραγωγή κράτησε μόνο μια εβδομάδα!
Απλά να σημειώσω πως πριν ανεβάσω αυτό το ερώτημα στο forum, έψαξα αρκετά και εδώ στο forum αλλά και σε άλλα site και δυστυχώς δε κατάφερα να λύσω το πρόβλημα μου!
Όσο αφορά τον εξοπλισμό, είμαι 100% σίγουρος πως δε έχω απώλεια CO2 στις συνδέσεις και έχω καταλήξει πως κάτι δε κάνω σωστά στο μίγμα, γιατί το μπουκάλι φαίνετε να μην είναι πιεσμένο από την παραγωγή CO2 . όταν κατάφερα να κάνω παραγωγή, το μπουκάλι ήταν τόσο πιεσμένο λες και εκραγεί.
Έχουμε και λέμε :
1)Μπουκάλι 2 λίτρα,
2)3 φλιτζάνια ζάχαρη λευκή = 1 κιλό δηλαδή όλο το πακέτο, και τη διαλύω σε ζεστό νερό!
3)¼ ξηρή μαγιά σε κουταλάκι του γλυκού και τη διαλύω σε χλιαρό νερό. (πειραματίστηκα και έριξα όλο το φακελάκι δηλαδή 7g , με μια από τις πολλές προσπάθειες μου και μόνο εκείνη τη φορά είναι που δούλεψε για μια εβδομάδα.)
Το παράξενο είναι πως όταν ανακατέψω το μπουκάλι, τότε δημιουργείτε CO2 αλλά μόνο για κάνα δύο λεπτά.
Το ξέρω πως γίνομαι κουραστικός γιατί έχουν ανέβει τόσες πολλές φορές ερωτήματα σαν και το δικό μου και ζητώ την κατανόηση σας και τη βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01346 seconds with 11 queries