Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-06-10, 22:45
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Smile Πατεντα καλυτερου φωτισμου...αλλα!1

Καλησπερα σας φιλοι ενυδροφιλοι!! ειμαι κοματακι "ψαρακλας" ακομα με το αθλημα (4 μηνες) και επειδη ειχα κανει ασχημο ξεκινιμα με το ενυδρειο μου, διοτι ειχα αρκετες απωλειες ψαριων και φυτων και το νερο μου τωρα καπως στρωνει με την βοηθεια που προσφερετε με τις πληροφοριες σας σε αυτο το φορουμ, και μπραβο σας για αυτο!

Ενα απο τα θεματα που διαβασα,λοιπον, προσφατα ηταν ο φωτισμος του φυτεμενεου ενυδρειου. Οποτε μπηκα στο "τρυπακι" να φτιαχω μια πατεντα φωτισμου (θα επισημανω και φωτο συντωμος) διοτι με 25watt σε 120 lt γλυκου νερου δεν φυτευεις!! μετα το περας της κατασκευης δεν ειχα υπολογισει κατι, την αποσταση των λαπτηρων, με αποτελεσμα να τις τοποθετησω γυρω στους 40 cm απο το νερο και το αποτελεσμα ειναι να διαχετε σε ολο το δωματιο και στο νερο να μην φτανει το φως επαρκως. εχω τοποθετησει 2 x T8 των 30 watt.

Αν εβαζα ανακλαστηρες θα φωτιστει καλυτερα το ενυδρειο απο αυτην την αποσταση? Αν ναι, τι ανακλαστηρα να βαλω για καλυτερο αποτελεσμα? των petshop ή καποια αλλη "πατεντα" όπως καθρεφτη?

Υ.Γ οταν ρωτησα σε ενα petshop παλιοτερα τι κανει ενας ανακλαστηρας στο ενυδρειο, μου ειπαν οτι αποροφαει τον πολυ φωτισμο! εμεινα λιγο μα...ς!!! δεν πιστευω να ισχυει κατι τετοιο?

Σας ευχαριστω πολυ!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01760 seconds with 11 queries