Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 19-04-04, 23:19
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν τα αποτελέσματα της πρόσφατης αλλαγής νερού :

(Είχα γράψει "...Το Σαββατοκύριακο θα γίνει η επόμενη αλλαγή, αλλά λόγω της τελικής διαμόρφωσης της διακόσμησης του ενυδρείου, θα αλλαχτεί το 50% του νερού (ωστε να μπορώ να δουλέψω άνετα). Επίσης, για διάφορους λόγους προφύλαξης, το τελικό αποτέλεσμα θέλω να είναι 7,7 - να έχει δηλαδή την ελάχιστη δυνατή μετρήσιμη διαφορά. Με τους σχετικούς υπολογισμούς, αν αντί για 10 χρησιμοποιήσω 15 λίτρα "νερού τύρφης", δηλαδη τελικά 50 λίτρα pH 7,8, 15 λίτρα pH 7 και 35 λίτρα pH 8,2, το αποτέλεσμα θα είναι θεωρητικά 7,6 - αλλά πάλι λόγω ΚΗ θα πλησιάσει η θα είναι 7,7. )

Το αποτέλεσμα ήταν απλά... Πάπαλα... Δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στις παραμέτρους του νερού του ενυδρείου. Παραμένουν pH=7,8, GH=14, KH=11.
Πιθανοί λόγοι :
1. Ο τρόπος υπολογισμού που βρήκα από τις άλλες αλλαγές είναι λάθος. Το πρώτο που σκέφτηκα, αλλά μετά από συζήτηση, βγήκε το...
2. Η αλλαγή pH από 8,2 σε 8,0 είναι (σε σχέση με την συγκέντρωση ιόντων υδρογόνου) μικρότερη από την αλλαγή από 8,0 σε 7,8 - και αυτή με τη σειρά της είναι μικρότερη από την αλλαγή από 7,8 σε 7,6. Με αυτό το δεδομένο, οι παράμετροι οι οποίες δεν μπορώ να μετρήσω, επιδρούν τόσο, ωστε να αλλοιώνουν το θεωρητικό αποτέλεσμα - αφού δεν συνυπολογίζονται. Άρα το λάθος δεν είναι τόσο στον τρόπο υπολογισμού, αλλά στην απουσία αυτών των παραμέτρων (φίλος χημικός μου εξήγησε οτι ο υπολογισμός ισχύει, αλλά για μόνο για καθαρό νερό. Μην λαμβάνοντας υπόψιν τις σκληρότητες, έχουμε μεγάλες αποκλίσεις, ειδικά όταν οι συγκεντρώσεις αυξάνονται λογαριθμικά - όπως άλλωστε ισχύει).

Οσον αφορά την τύρφη, είναι τόσο "ασταθής" παράγοντας - διαφορά "συμπεριφοράς" μπορεί να υπάρχει ακόμα και σε "κομμάτια" του ίδιου σακκιού, οπότε ακόμα κι αν του έδινα δείγματα ώστε να κάνει μετρήσεις στο εργαστήριο, τα αποτελέσματα (προβλέψεις) που θα μου έδινε θα ήταν "Χ" +/- 0.4 για το pH, "Y" +/- 1 βαθμό για τις σκληρότητες. Και αυτά, με όργανα που έχουν 10 φορές μεγαλύτερη ακρίβεια απο το pHμετρο μου και 100 φορές καλύτερη ακρίβεια από τα τεστ σκληρότητας που έχω. Συνεπώς ήταν καθαρά θέμα τύχης το οτι με βάση τα πρώτα αποτελέσματα κατέληξα στον υπολογισμό του pH για καθαρό νερό.
Κανονικά θα έπρεπε να γίνει υπολογισμός με μολς ("γραμμομοριακή συγκέντρωση" μου την είπε στα ελληνικά - άσχετα αν μου φάνηκαν σαν κινέζικα ). Και κάτι άλλα σαν τον ''αριθμό Avogadro'' (ααα.... αυτό το όνομα το θυμάμαι από το μάθημα της χημείας ).

Αρα, άνθρακες ο θησαυρός που νόμιζα οτι βρήκα...

Δεν μπορω δυστυχώς να γράψω εδώ όλα όσα συζητήσαμε (και οφείλω να ομολογήσω οτι "μου άνοιξαν τα μάτια" όσον αφορά τη χημεία του νερού).
Και ακόμα πιο δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό βιολόγο να μου πεί 5 πράγματα για τα κύτταρα, τις οσμωτικές πιέσεις κλπ...

Το συμπέρασμα της συζήτησης πάντως, ήταν : δεν έχει νόημα να ψάχνουμε την ακρίβεια σε ένα δυναμικό σύστημα όπως είναι το ενυδρείο - αλλιώς θα ζαλιστούμε με τη διαφορά πχ που παρουσιάζει το pH από μέρα σε νύχτα.
Το ζήτημα είναι να διατηρείτα (σε γενικές γραμμές) μια σταθερότητα στις παραμέτρους του νερού.

ΥΓ. sorry για τα πιθανόν άσχετα πράγματα που έγραψα, αλλά εμένα μου φάνηκαν χρήσιμα - αν και ίσως έχουν ξαναγραφτεί εδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01723 seconds with 11 queries