Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 03-03-16, 22:23
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Γρηγόρη θα μας τρελάνεις όλους βρε
και ο πατέρας μου την ίδια αποψη είχε με έσενα και απέτυχε πανηγυρικά . D


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικιά του σιγουρα δεν θα σου αρέσει δεν έχει κανένα φυτό μεσα στα Κόι , 2 νούφαρα του έβαλα με το ζόρι
Άρα χωρίς φυτά ,πως γίνεται να έχει την ίδια άποψη με εμένα; Αν την είχε τιγκαρει με φυτά, και δεν την φορτώσει με κοί και γριβαδια δεν νομίζω να αποτυχαίνει! Ή συνταγή Άρτεμης είναι, ρηχή, μεγάλη επιφάνεια, ρυακι-καταρακτης, πολλά φυτά επιφάνειας και οξυγωνοτικα στον πάτο, όχι υπερβολικό βιοφορτιο....ένα συστατικό να λείπει και δεν ν πετυχαινει!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας να πω οτι στα 9 χρονια που ασχολουμαι με λιμνες και τα οσα ειδα,ακουσα και διαβασα απο χομπιστες και ξενα φορουμ θεωρω αδιανοητο μια λιμνη με κοι να μην εχει τουλαχιστον τον βασικο εξοπλισμο για την σωστη της λειτουργια. Το κλειδι της επιτυχιας σε ενα κλειστο κυκλωμα ποιο ειναι?? Σε τι πρεπει να εστιασουμε περισσοτερο...η μαλλον παντα??? Ευκολη ερωτηση την οποια θελω να μου πειτε εσεις παιδια ποια ειναι η απαντηση... Κατι το οποιο μια λιμνη μονο με φυτα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσει στα ψαρια αυτο που πρεπει.....

Και αυτο φιλε μου ειναι η απαντηση στο ερωτημα σου για μια λιμνουλα που εχω χιλιων λιτρων περιπου με χρυσοψαρα η οποια ναι μεν ειναι μονο με φυτα....αλλα δυο φορες την εβδομαδα κανω μεγαλες αλλαγες νερου οπως και καθε τοσο καθαριζω τον βυθο απο την βρωμια......αυτος ο τροπος λειτουργιας της λιμνουλας φυσικα ειναι μεν λαθος αλλα λογο μεγεθους για μενα ειναι ευκολος ο τροπος συντηρησης. Εαν την αφησω στο ελεος της φυσης...αστα να πανε......

Οσοι χομπιστες εχουν λιμνες κοι με φυτα (οσους ξερω) ολοι εχουν τον καταλληλο εξοπλισμο....εαν θελεις να συνδιασεις και τα δυο.....κανενα προβλημα.....μονο με φυτα....μεγαλο προβλημα.....
Άνδρο ή δικιά μου μόνο με φυτά, με έναν πολύ μικρό κυκλοφορητή που δουλεύει 7 μήνες μόνο, πάει τέλεια. Οπότε δεν μιλάω στον αέρα, αλλά πλέον εμπειρικά. Το αστα να πανε που γραφεις για την φυση, δεν ισζυει σε καμια περιπτωση!Ή "συνταγή" που περιγραφω παρα πάνω στην Άρτεμης, προσφέρει μεγάλη επιφάνεια για ννα αποικίσει με νιτροποιητικα βακτήρια, οξυγόνωση του νερού από το καταρακτης ,τα οξυγωνοτικα φυτά αλλά και την μεγάλη επιφάνεια και το μικρό βάθος , και απόμαρυνση των θρεπτικών μέσω των φυτων. Όλα όσα εσείς πτυχαιμετε με μηχανήματα!

Στην δικιά μου δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού στα 4 χρόνια, πέραν της φυσικής υπερχείλισης από εντομές βροχοπτώσεις και πάει τέλεια. Με τον ίδιο τρόπο φίλος κρατάει κοί μπορεί και για 15 χρόνια! Οπότε όσα λέω δεν είναι λόγια του αέρα αλλά επιβεβαίωση της θεωρίας στην πράξη. Ή "συνταγή" που περιγραφω είναι δοκιμασμένη, και δενν τομπαιζω "τσαμπα μαγγας"!

Όλα αυτά τα γράφω για να υπάρχει και ένας αντίλογος γιατί και εγώ όταν εστηνα και διάβαζα το φορούμ, αν δεν ειχα την εικόνα της λίμνης του κολητου, θα ξοδευομουν τζαμπα! Παλιά τα έγραφε βέβαια ο Γιάννος αλλά μπαναρισθηκε, και έμεινε μόνο ή άποψη του βαρύ εξοπλισμού. Ασ γνωρίζουμε λοιπόν ότι υπάρχει και άλλος δρόμος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 03-03-16 στις 22:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02359 seconds with 11 queries