Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 27-04-20, 08:56
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Καλημέρα, ευρίσκομαι ακριβώς σε παρόμοιο σημείο, θα σου πω τι θα κάνω εγω,
επειδή θέλω μια μικρή φυτομάζα, σκέφτομαι να το κάνω με "γκαζόν" και ένα stem φυτό, δεν ξέρω ποιο.
Οι γαρίδες που θα κατοικίσουν, θα είναι μάλλον είτε cherry, είτε blue velvet, και τα δυο είδη αρκετά εύκολα και "παραγωγικά".
Το περιβάλλον τους θα πρέπει να είναι προς "όξινο" δηλαδή pH κάπου στα μέσα του 6, γύρω στο 6,5 - 6,7. άρα ίσως θα πρέπει να κοιτάξω προς υποστρώματα τα οποία κάνουν το νερό λίγο όξινο, η fluval έχει ένα, αλλά και άλλες εταιρείες.
Αν αποφασίσω να το κάνω χωρίς ειδικό υπόστρωμα, θα κάνω βυθό με ένα στρώμα soil, υπάρχουν διάφορα, αλλά και με φυτόχωμα γίνεται, το οποίο στρώμα, θα καλύψω με μία ψιλής κοκκομετρίας άμμο η χαλίκι, είτε βασάλτικη, είτε χαλαζιακή, υπάρχουν άσπρες μαύρες κλπ...
Αφού λοιπόν βάλω το υπόστρωμα και το χαλίκι /άμμο, μετά θα φυτέψω τα φυτά που έχω επιλέξει... θα το γεμίσω με νερό από το άλλο ενυδρείο, θα γεμίσω και το φιλτράκι του με υλικό από το στρωμένο ενυδρείο, θα βάλω το θερμαντήρα στους 25, η εκει γύρω, εξαρτάται, κάποιοι ερίζουν πως με ψηλότερη θερμοκρασία υπάρχει μεγαλύτερη ζωή και αναπαραγωγές... 24-25 είναι μια χαρά. Θα το αφήσω να τρέξει για δυο εβδομάδες, και παίρνοντας μετρήσεις για νιτρικά-νιτρώδη να είναι χαμηλά, μετα θα βάλω τις γαρίδες μου.
Μην παραλείψω, κατά τη διάρκεια των πρώτων δυο εβδομάδων, πρέπει να ταΐζω τα βακτήρια με κοινή τροφή, δηλαδή να βοηθώ να υπάρχει ελάχιστο έστω φορτίο από αμμωνία που θα μετατρέπεται αμέσως σε τροφή (νιτριτες-νιτράτες τιμες) για τα βακτήρια, να συντηρήσω και ενδυναμώσω το νέο περιβάλλον, αφού το υπόστρωμα θα είναι ακόμα "παρθένο" μέχρι να εποικιστεί και αυτό από τα βακτήρια...
Πολλά έγραψα...
-------------------------
θα πρέπει να βρω ενα ντρόπο να κρατω το pH χαμηλά, που μορει και να σημαίνει diy CO2, αν και έχω μπουκάλα σε άλλο, θα δω, πρέπει να ψαξω πως θα το κάνω με λιπασματα??? με ενα προσθετο τηε seachem? to exel, νομιζω, τα φυτά ειναι τέσσερα πραγματα, φως, υπόστρωμα, λιπάσματα, διοξειδιο και φυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dearangelo : 27-04-20 στις 08:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries