Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 07-11-05, 01:57
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες Γιάννη.
Η απορία μου όμως είναι κατά ποσο η δόση ακτινοβολίας στην οποία εκτίθεται ένας μικροοργανισμός είναι αθροιστική.
Τι γίνεται αν κάποιος μικροοργανσμός περάσει μέσα από τo θάλαμο στον οποίο δέχεται την ακτινοβολία σχετικά πιο γρήγορα, άρα θα έχει δεκτεί μικρότερη δόση ακτινοβολίας αλλά κάνει κύκλο σχετικά πιο σύντομα και περάσει ξανά και δεκτεί την ίδια δόση ακτινοβολίας;
Οι γνώσεις μου φυσικής δε μου επιτρέπουν να έχω άποψη πάνω σε αυτό το θέμα, οπότε όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας διαφωτίσει.
Αν η δόση ακτινοβολίας δεν είναι αθροιστική τότε η δράση της λάμπας UV είναι πιο αποτελεσματική όσο μειώνουμε τη ροη, οπότε μπορουμε να καταπολεμήσουμε και παθογόνους οι οποίοι χρειάζονται μεγαλύτερη δόση, οπότε σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να μειώσουμε τη ροή, ανάλογα βέβαια πάντα με τα λίτρα του ενυδρείου μας.
Αν η ακτινοβολία είναι αθροιστική τότε νομίζω πως όποιο και από τα δύα αν εφαρμόσουμε στον ίδιο παροναμαστή καταλήγουμε, γιατί ένας μικροοργανισμός στην πρώτη περιπτωση θα περάσει πιο γρήγορα μέσα από το θάλομο άρα θα δεκτεί λιγότερη ακτινοβολία, αλλά θα κάνει κύκλο και θα περάσει ξανά πιο συντομα και θα ξαναδεκτεί ακτινοβολία μέχρι να πεθάνει, ή στη δεύτερη περίπτωση θα κάνει περισσότερο χρόνο μέσα στο θάλαμο και θα δέχεται μεαλύτερη δόση, αλλά θα αργήσει να κάνει τον κύκλο και να ξαναπεράσει.
Για πείτε τη γνώμη σας όσοι έχετε πρισσότερρες γνώσεις φυσικής και βιολογίας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 11 queries