Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #71  
Παλιά 21-06-10, 08:12
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, πολύ θα ήθελα να δω την δική σου επαναστατική κατασκευή με την υπερχείλιση να δουλεύει με τα τόσα φύλλα των νουφάρων στην επιφάνεια. Για αποδείξεις το αντίθετο, ρίξε μια φούχτα φύλλα κοντά στον καταρράκτη σου και θα δούμε αν το σύστημα δουλεύει με πράξεις. Εννοείται ότι θα τραβάς το γεγονός με την κάμερα πριν βουλιάξουν βέβαια στον πυθμένα. Τί λες?

Και βέβαια θα το κάνω. Με την πρώτη ευκαιρία μάλιστα. Το έχω κάνει προ πολλού και ήτανε και ο Άντρας εκεί και το είδε! Πληροφοριακά να σου πω ότι το φύλλο για να κατακαθίσει στον πυθμένα πρέπει να μήνη στάσιμο για κάποια λεπτά η ώρες!
Μέχρι να περάσει αυτός ο χρόνος το φύλλο βρίσκεται ήδη στο καλαθάκι.
Ας μην λέμε πολλά όμως ας αφήσουμε το βίντεο να μιλήσει.


Επίσης, σου επαναφέρω κάτι που έχεις πει μόλις πριν δύο μήνες:

Ναι έτσι ακριβός είπα. Αν μπουκώσει τη θα γίνει?.





...και επειδή από σήμερα δεν θέλω να παίζω το θέατρο του παραλόγου, μπες σε όλα τα φόρουμ για λίμνες και κοι και βρες μου έστω μια περίπτωση μπουκώματος του συγκεκριμένου συστήματος.


Για το ντράιν μου είπε ο Άντρας.
Για το φίλτρο είπα σε περίπτωση που μπουκώσει.




Επίσης, επειδή στο παρελθόν έχεις ζητήσει την παύση μου για το θέμα του αν μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από την στάθμη του νερού ή όχι, θα σε παρακαλούσα να μπεις ξανά στο βιβλιάριο εγκατάστασης της εταιρείας, να πας στην τέταρτη σελίδα του καταλόγου και διάβασε δυνατά την τελευταία παράγραφο. Το ότι τότε δεν έδωσα περισσότερη σημμασία σε αυτό, το έκανα μόνο και μόνο να σε διαφυλάξω, αλλά εσύ από ότι φαίνεται συνεχίζεις να εξεφτελίζεσαι...
Ακούστηκε η φωνή μου 2 τετράγωνα πιο πέρα!
Διάβασα και πάλυ την τελευταία παράγραφο που είναι αυτή.
Pump Fed Installation
The Pod comes to you ready for a pump fed installation – all you need to do is fit the rubber
connector (Fig.1.1)to outlet E.
The unit should be situated at a height above the pond water level, to allow adequate
gravity return to the pond (subject to the maximum performance of your chosen pump).
The gravity return pipe work from the exit point of the Pod to the pond needs to be a
minimum of 4 inches (90-115 mm external diameter) and should have no restrictions. Great
care should be taken to ensure that no air locks are created within the gravity return pipe
work. Downward returns with no bends are recommended. The pipe work from the pond
pump to the inlet of the Pod will need to be connected to the 1.5 inch (40mm) slide valve G.
The 4 inch / 90-115 mm (minimum) gravity return pipe work will need to be connected to the
rubber adaptor E on the exit point of the Pod. This fitting when first connected to this pipe
could appear too big (especially 90mm) – it will however reduce with the clip provided and
make a tight seal – this is done with a screwdriver. The return pipe is then extended and
returned to the pond or waterfall as required.



Όπως επίσης και αυτή την παράγραφο που ήτανε η διαφωνία μας.


Please Note: The pump must not be placed on the base of the pond, as failure in the pipe
work or connectors could lead to complete drainage of the pond. The pump should be
raised high enough to leave sufficient water for the fish to survive, in the unlikely event that
this occurs.

Ότι η αντλία δεν συνιστάτε να μπει στην βάση της λίμνης γιατί σε περίπτωση απώλειας η λίμνη θα αδειάσει εντελώς.
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι ………… αλλά αφού γουστάρεις οκ!!!!!!!!!!!!!!!

Εδώ είναι και το λίνκ του κατασκευαστή.
http://www.evolutionaqua.com/acatalo...n_Brochure.pdf
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02458 seconds with 11 queries