Θέμα: Nano fish only?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 24-07-06, 14:29
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φιλε εαν βαλεις κι αλλο βραχο φροντισε να ειναι οσο πιο πολυ πορωδης γινεται, κανε υπομονη κι ολο και κατι καλο θα πετυχεις. Οταν λεω για στρωμενο βραχο (εννοειτε ζωντανο) εννοω βραχο που εχει περασει το σταδιο κουραρισματος και δεν εχει πανω του νεκρη οργανικη υλη η οποια αποσυντιθεται.

Με τις θερμοκρασιες που εχεις ξεχασε τα κοραλλια και τα ασπονδυλα...καλυτερα να περιμενεις και να τα βαλεις μεσα απο Σεπτεμβρη που θα σταματησουν οι ζεστες.
Οταν κανεις αλλαγη να συμπληρωνεις πρωτα το νερο που εχει εξατμιστει και μετα να κανεις την αλλαγη...διαφορετικα θα ανεβασεις την αλατοτητα, κατι που στα λιτρα σου γινεται "τσακ μπαμ". Και στο φυτεμενο ετσι δεν κανεις, για να μην αυξανετε η Γενικη Σκληροτητα?

ΙΜΗΟ= In my Humble opinion= κατα την ταπεινη μου αποψη
Trochus και Turbo=σαλιγκαρια

Οι μπλε ερημιτες τρωνε κοραλινη, εγω ειχα ενα που ετρωγε και turbinaria (σκληρο κοραλλι) και πηρε ποδι.

Για μανιταρακια και ζοανθους που ειναι ευκολα δεν θα εχεις προβλημα, και το κοραλλι που διαβασες στο γαλλικο site που λες μαλλον θα ειναι το pachyclavularia δλδ. green star polyps...αρκετα ευκολο και πολυ ομορφο ΙΜΟ (in my opinion/κατα την γνωμη μου). Απλα θα εχεις προβλημα με την θερμοκρασια.

Το reef crystals δουλευω κι εγω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Εαν θελεις να βαλεις και αμμο θα σου ελεγα να βαλεις μοναχα ζωντανη...ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα που θα χρειαστεις για να κοιταξεις το κοστος. Με 4-5 εκ. θα εισαι μια χαρα.

Ειναι λιγα τα λιτρα....ξεκινα απο τωρα τα σχεδια για το επομενο ετσι ωστε ο εξοπλισμος που θα αποφασισεις να παρεις να ταιριαζει και σ'αυτο.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01551 seconds with 11 queries