Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 15-01-18, 23:24
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λύση του sump είναι πρακτικά η καλύτερη για αυτά τα λίτρα. Τα εξωτερικά φίλτρα είναι πολύ βαριά και θέλει πολλά από αυτά, οπότε το καθάρισμά τους είναι πρόβλημα. Το sump θα έχει και αυτό μπελά στο καθάρισμα του μηχανικού του αλλά παλεύεται. Τα κρεμαστά φιλτράκια δεν μπορούν να χειριστούν τέτοιο ενυδρείο με χρυσόψαρα, κανα φυτεμένο ίσως.

Το βάρος δεν είναι πρόβλημα. Μέχρι 1 τόνο ανα τμ είναι εντάξη ακόμα και σε όροφο πολυκατοικίας μακριά από κολόνες... Πρακτικά και πολύ παραπάνω αντέχει η πλάκα, απλά είναι άγνωστη η συμπεριφορά σε σεισμό μετά.

Εμάς το 5 τόνων 3 μέτρο ενυδρείο καλά στέκει και μετά τον σεισμό σε ισόγειο
3 τόνους ενυδρείο σε όροφο είσαι σίγουρος ?? Εμενα μου ειπαν το πολύ 500κ/τμ2 σε οικοδομη τελευταιας 20ετιας μαλιστα !!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα να σε ρωτήσω , αφού το ενυδρείο θα είναι σε Ισόγειο (σκεφτομαι) έχεις πρόσβαση προς τα έξω απο τον τοίχο ? Για να βγάλεις τον εξοπλισμό φίλτρανσης ? έχεις χώρο έξω ? μπαλκονάκι, αυλή, κάτι ? Αν ναι τότε βγάζεις τον εξοπλισμό εκτός σπιτιού και το καθάρισμα γίνεται παιχνιδάκι !!!
Ναι έχω μπαλκόνι μεγάλο και φαρδυ φορτωμένο βέβαια με πολλές γλάστρες και θα βάλω και αλλες οπως βλέπετε και στις φωτος που σας στέλνω αλλά ναι έχω και βαρέλι που μαζευω βρόχινο νερο για πότισμα κατω στον κήπο και συστημα όσμωσης στο μπαλκονι το οποιο ειναι μολις 2 μέτρα ψηλο από τον κήπο .

Φώτο : http://prntscr.com/i0x1ut

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-01-18 στις 11:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries