Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 27-05-04, 11:42
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Οι δίσκοι είναι είδος που καλό είναι να το κρατούμε σε κοπάδι 4-5 ατόμων και άνω. Κάθε ενήλικας δίσκος χρειάζεται τουλάχιστον 50 λίτρα νερού καθαρά. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το μικρότερο ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει δίσκους είναι γύρω στα 250 λίτρα.
Όσο προσπαθήσεις να περιορίσεις το χώρο τους αυξάνονται δραματικά οι πιθανότητες να έχεις προβλήματα. Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάτι πιο απλό, να διαβάσεις όσο μπορείς περισσότερο για τους δίσκους και αφού τους ετοιμάσεις τον κατάλληλο χώρο τότε να πάρεις μια ομάδα από 4-5 δίσκους.
Σκέψου ότι δεν είναι μόνο το πρόβλημα των λίτρων που θα έχεις να αντιμετωπίσεις αν αποφασίσεις να κρατήσεις δίσκους. Ίσως αυτό είναι το πιο εύκολο. Θα έχεις να ασχοληθείς και με τη χημεία του νερού σου. Οι δίσκοι θέλουν μαλακό και όξινο νερό. Πως θα το πετύχεις αυτό; Θα χρειαστείς μια RO ή ρητίνες double bed. Το pH πως θα το κρατήσεις σε χαμηλά επίπεδα;
Δε θέλω να σε αποθαρρύνω. Αντιθέτως να σε ενθαρρύνω να ασχοληθείς σωστά με αυτό το είδος αν αποφασίσεςι ότι αυτό είναι το είδος που σου ταριάζει.
Μακάρι να είχα και εγώ κάποιο να μου πει αυτά τα πράγματα όταν αποφάσισα ναασχοληθώ με αυτό το είδος.
Ό,τι άλλο χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01789 seconds with 11 queries