Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-11-14, 15:19
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως παίζει κατι με το βυθό; μιας και τα πρώτα που πέθαναν ηταν τα σαλιγκάρια και μετά τα κορυ. Εχεις παρατηρηςει να βγαίνουν μεγάλες φυσάλιδες απο το υποστρωμα; Καλο ειναι να μετρησεις και αμμωνια τα στικς δεν ειναι και πολυ αξιόπιστα για της βασικές μετρησεις (αν και εμένα παντα συμφωνούσαν και με τα υγρά της sera )

Χμμμ αλλαγές στον βυθό πάντως δεν θα έλεγα οτι έχουν γίνει, αν εξαιρέσω μικρές μετακινήσεις φυτών και καθαρίσματα κλπ.. Αλλά έχει μια βάση η σκέψη σου, ευχαριστώ. Φυσαλίδες έχω παρατηρήσει 2-3 πολύυ μικρές να βγήκαν αυτόν τον μήνα, αλλά θεώρησα οτι είναι πολύ μικρός αριθμός για να ανησυχήσω για κάτι :Ρ

Για την αμμωνία θα δω τι θα κάνω, οικονομικά δεν με παίρνει για καμία αγορά δυστυχώς, ίσως να ζητήσω από συμφορουμίτη για δανεισμό για ένα τεστ, αν το θεωρείτε απαραίτητο να γίνει η μέτρηση...

Μια μικρή σημείωση που τώρα σκέφτηκα. Η επιφάνεια του νερού τις τελευταίες μέρες στο σημείο μακριά από την εξαγωγή του νερού από το spray bar, δεν αναταρασσόταν ιδιαίτερα. Μπορούσα να το καταλάβω από την τροφή που έριχνα, οτι κουνιόταν κανονικά με το ρεύμα του νερού εκεί κοντά στο spray bar, αλλά μακριά του έμενε ακίνητη, όπου και επέπλεαν τα νεκρά σαλιγκάρια (sic). Δυνάμωσα την ροή του νερού επό την έξοδο, αλλά για να αναταραχθεί σε εκείνο το σημείο μου φαίνεται οτι πρέπει να το βάλω στο πολύ δυνατό το φίλτρο, και δεν μου φαίνεται τόσο καλή λύση [ονομαστική ροή γράφει 600λ/ω].
Επίσης το spray bar το έχω τοποθετήσει στο πλάτος του ενυδρείου [~35cm] και όχι στο μήκος [~60cm]. Να το αλλάξω και να το βάλω στο μήκος?
Μήπως παίζει θέμα οξυγόνωσης του νερού δηλ ή κάτι τέτοιο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03317 seconds with 11 queries