Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-10-09, 19:18
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Βοηθεια για στησιμο βιοτοπικου malawi..

Θα ηθελα τη βοηθεια σας για να στησω ενα βιοτοπικο malawi καθοτι ειναι η πρωτη μου επαφη με αυτο το χομπυ. Το ενυδρειο μου ειναι το rio 180lt με διαστασεις 101χ41χ50. Εχω παρει απο waterinn 25kg ψιλη αμμο granucol brown η οποια δεν ειναι χαλαζιακη νομιζω. Εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο και εχω αγορασει ενα της rena για ενυδρειο 600Lt με ροη 1350 lt/h. Εχω παρει και μια αεραντλια αλλα μαλλον δε μου χρησιμευει απ' οτι διαβασα.
Παμε παρακατω.. τι χρειαζομαι ακομη?
1. θελω να παρω αστερακια για το φιλτρο. Να παρω και μακαρονια ή μονο αστερακια?
2. διαβασα οτι πολλοι χρησιμοποιουν φενιζολ στον πατο του ενυδρειου για ασφαλεια απο πτωση πετρων οποτε θα παρω το μπλε το οικοδομικο.
3. κολλα για της πετρες.. (πως τη ζηταω? κολλα για ενυδρειο? )
4. πετρες... θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το μεγεθος τους.. για το ενυδρειο μου τι μεγεθος πιστευετε ειναι καταλληλο? επισης απο που θα βρω καταλληλες πετρες? εχω διαβασει/ακουσει για τον Ερμη και leroy merlyn. Προτεινετε μου καποιο καταστημα. Επισης δε ξερω και πιο χρωμα ειναι καταλληλο.
5. θα παρω μαυρο χαρτονι για το πισω φοντο.
6. πιστευετε η αμμος που πηρα ταιριαζει? ειναι ψιλη αλλα ειναι καφε.. μηπως επρεπε να παρω πιο ανοιχτο χρωμα? αν χρησιμοποιησω την καφε που πηρα να βρω πετρες σε αποχρωση του καφε?
7. φυτα τα βαλω? να βαλω υποστρωμα φυτων μηπως χρειαστει να βαλω φυτα ή δεν ειναι απαραιτητο? επειδη απ' οτι διαβασα γενικα στα αφρικανικα βιοτοπικα μπαινουν ελαχιστα ή καθολου φυτα. αν χρειαστει να βαλω καποια θα πρεπει απαραιτητα να εχω υποστρωμα φυτων?
8.τωρα που εβγαλα το φιλτρο πως θα στερεωσω το θερμαντηρα/θερμοστατη?

Χρειαζομαι κατι αλλο? αν ξεχασα κατι πειτε μου..

τωρα οσο για τα ψαρια ειδα σ' αυτο το site http://www.aquariumlife.net καποιες πληροφοριες για προφιλ ψαριων τα παρκατω που υποτιθεται χρειαζονται ελαχιστη δεξαμενη λιγοτερη απο 180 λιτρα. δεν ξερω βεβαια αν οι πληροφοριες του ειναι σωστες..

1. Pseudotropheus Acei
2.Melanochromis Johanni
3.Iodotropheus sprengerae
4.Melanochromis Auratus
5.Aulonocara hansbaenschi
6.Labidochromis hongi
7.Red Zebra (Metriaclima estherae)

αυτα υποτιθεται οτι ταιριαζουν στο ενυδρειο μου των 180 lt. Θα ηθελα τις προτασεις σας για συνδυασμους και βεβαια να μου πειτε αν οντως μπορουν να μπουν στο ενυδρειο μου ή αν το site δεν ειναι και τοσο εγκυρο.. Μηπως θα μπορουσαν να μπουν και αλλα που δεν αναφερονται παραπανω?

Sorry για το μεγαλο Post.. απλα μαζεψα ολες τις αποριες μου και τις εγραψα μαζεμενες..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01697 seconds with 11 queries