Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 20-07-13, 18:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Σίγουρα όχι ο δικός μας και ας έχει κρυψώνα... Έβγαλα και φωτό μπας και αναγνωρίσουμε το είδος. Ξέρει κανείς σε ποιο είδος ανήκει?

2. Το θέμα είναι ότι με τα τεστ της API δε μπορείς να ξέρεις ποτέ που βρίσκεσαι με ακρίβεια. Πάντα έχω την αίσθηση ότι μετράμε στο περίπου. Υπάρχει άραγε κάποιος ψηφιακός μετρητής νιτρικών?
Ερωτήματα στις μετρήσεις νιτρικών της API.
a) Ο σωλήνας στην γραμμή του μετράει 5ml? Τουλάχιστον με τη σύριγγα και μετρώντας τα 5 ml γραμμή με γραμμή (εννοώ χωρίς νερό στη μύτη της σύριγγας) βγαίνω αρκετά πάνω από τη γραμμή του σωλήνα. Κάποιος από τους δύο έχει κάνει πατατιά, αλλά ποιός???
b) Όταν το τεστ νιτρικών μείνει πάνω από 5' συνεχίζει να σκουραίνει ή είναι ιδέα μου. Αν είναι έτσι, πότε πρέπει να μετράμε?


3. Σίγουρα ένα μέρος της λύσης είναι στο τάισμα. Όταν διάβαζα στην αρχή ότι όσο μικρότερο το ενυδρείο τόσο δυσκολότερες οι ισορροπίες δεν το πίστευα. Τώρα έχω αρχίσει και το πιστεύω. Για να μπορέσω να ελέγξω την ποσότητα ταΐσματος πήρα μια αυτόματη ταΐστρα για να σιγουρευτώ ότι το χεράκι μου και της κοράκλας δεν είναι "βαρύ". Τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν βαρύ, τουλάχιστον σε σχέση με την μέγιστη δόση που δίνει η ταΐστρα. Παρόλα αυτά όταν η ταΐστρα μπει στην ελάχιστη δόση και μετά από 3-4 μέρες δεν πέφτει τίποτα μέσα γιατί η τροφή κολλάει από την υγρασία μάλλον. Οπότε αναγκαστικά την γυρνάς στη μέγιστη δόση και η ποσότητα που πέφτει φαίνεται να είναι μια χαρά.
Για να αυξηθεί η ποσότητα του νερού φίλε, θα πρέπει πρώτα να μου βρεις ένα καλό δικηγόρο.(Δυστυχώς η δική μου δεν υπέγραψε το προγαμιαίο συμφωνητικό που είχεις ποστάρει)
Δε ξέρω αλλά πιστεύω ότι με 4 guppies, έναν pleco και 2-3 ramshorn δεν είναι τόσο μεγάλο το φορτίο.

4. Μιας και το θυμήθηκα να πω ότι μαζί με την αλλαγή του βυθού χρησιμοποίησα και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για σιγουριά, το οποίο θεωρητικά θα μείωνε και τα νιτρικά... Είναι μύθος, είναι μύθος το δασύτριχό μου στήθος...

5. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να ρίξω ένα καλό καθάρισμα στο φιλτροκούτι μπας και από εκεί συμβαίνει τίποτα. Απλά επειδή με το που άλλαξα τον βυθό παρουσιάστηκε αμμωνία 0,25 για μια μέρα, θέλω να ηρεμήσουν τα πράγματα και να καθαρίσω το φίλτρο την άλλη εβδομάδα.

6. Τέλος τα guppies δεν λένε να γεννήσουν με τίποτα. Η μία θηλυκιά νομίζω εδώ και ένα μήνα ότι θα εκραγεί, αλλά τίποτα. Πάει πουθενά το μυαλό σας?
1.Δυστυχως ασχημα τα νεα.
Προκειται περι Pterygoplichthys gibbiceps http://www.planetcatfish.com/common/...species_id=148
Φτανει το μεγεθος του πλεκο στο βιντεο που εβαλες (19 ιντσες - 45 εκ)

2. Ποτε δεν μπορεις να εισαι απολυτος σιγουρος για τα αποτελεσματα των τεστ, ιδιως αν γινεται με λαθος τροπο ή τα τεστ εχουν ληξει ή ακομα κι αν αλλαζεις καπακια στα μπουκαλακια κλπ
Τα ηλεκτρονικα ειναι πολυ ακριβα. Αστο.
Διαβασε εδω και βεβαιωσου οτι ακολουθεις τις οδηγιες κλπ
Προσεξε και παραγραφο "Σημαντικη πληροφορια για τα τεστ ΝΟ3"
Οδηγιες χρησεως και σημαντικες πληροφοριες για τα τεστ νερου APi.
Οι αναμονες χρονων πριν τη μετρηση πρεπει να ειναι ακριβεις.
Πιο πριν και μετα τους χρονους αυτους δεν ισχυει η ενδειξη.
Βαζε καλυτερα μεχρι τη γραμμη του δοκιμαστικου σωληνα. Μπορει να κανεις λαθος και στη συριγγα.
Αν η μετρηση που εχεις κανει ειναι ετσι πριν την αλλαγη ρουτινας, τιτε εισαι ΟΚ. Αν ειναι μετα την αλλαγη, ειναι προβλημα.

3. Αλλος ενας που καταλαβαινει hardway τι λεμε για τα λιτρα, ιχθυοφορτωση κλπ.
Τωρα πρεπει να καταλαβεις και οτι δεν πρεπει να αφηνεις νηστικα τα ψαρια ή να υποσιτιζονται για να ειναι καθαρο το νερο.
Το νερο θα το κρατας καθαρο με αλλους τοπους οχι με πεινα
Τα ψαρια πρεπει να ταιζονται καλα συχνα, με φρεσκια τροφη και με ποικιλια.
Περιοδικα, και η νηστεια ειναι χρησιμη. (πχ αν φυγεις κανενα 3ημερο δεν ταιζεις). Γενικοτερα μην ακολουθεις καποιο αυστηρο προγραμμα ταισματος και γινονται νωχελικα τα ψαρια. Οποτε να ναι και οσο ναναι ταιζε. Και κανε και οποτε ναναι νηστεια. Με το ματι πανε αυτα. Βλεπεις τα ψαρια αδυνατισμενα, ταιζε, τα βλεπεις pirelli κανε διαιτα.
Οι τροποι που κραταμε καθαρο το νερο, ειναι γνωστοι (εκτος απο το φιλτρο) κανεις αλλαγες νερου οσο συχνα χρειαζεται για να ειναι καθαρο το νερο απο NO3 και PO4 και να διατηρειται σωστο το ORP.
Μια βοηθεια στην καθαριοτητα, ειναι προφανως και η ελαφρια ιχθυφορτωση.
Πολυ απλο, εφτα νομα σε ενα δωμα, που να ξαπλω να κλεισεις μα.
Για γκαπι (με ελεγχομενες γεννησεις και ιχθυοφορτωση με συχνη αποσυμφορεση του ενυδρειου) κατι γινεται σε 60 λιτρα.
Αλλα 99.9% θα βαρεθεις κι εσυ να τρεχει να δινεις τα μικρα που θα γεμιζουν το ενυδρειο καθε λιγο, και θα αλλαξεις συνθεση.
Ο πλεκο εχει ηδη βγει και δεν το γνωριζεις.

4. Που διαβασες οτι ο ενεργος ανθρακας μειωνει τα νιτρικα??
Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=90

5. Το βρωμικο (ελειπης συντηρησης) γεματο οργανικα φιλτρο, μπορει να γινει εστια δημιουργιας νιτρικων. (Οπως και ο βυθος).
Κρατα τα υλικα καθαρα απο σκουπιδι. Ιδιως τα μηχανικα υλικα (που προστατευουν τα βιολογια) πρεπει να καθαριζονται πολυ καλα.
Εγω κανω και το 1/3 (εναλλαξ) των βιολογικων με καυτο νερο, καθε 4-6 μηνες για να καθαριζουν οι ποροι του απο νεκρη βιολογια. (ενας λογος ειναι αυτος, που προτεινουν οι εταιρειες να αντικαθιστουμε τα βιολογια υλικα καθε καμποσο καιρο - φυσικα δεν συμφερει να πουν να τα καθαρισουμε μεχρι να γινουν σαν καινουρια)
Αν ειναι ομως ελαφροπετρα που ειναι τζαμπα πραμα, απλα αλλαζεις μερος της με καινουρια.

6. Το μυαλο μου παει στο οτι εχουν καταλαβει τι παιζεται και προσπαθουν αν σε βοηθησουν με τα νιτρικα και την ιχθυοφορτωση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02313 seconds with 11 queries