Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #236  
Παλιά 09-08-19, 10:02
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κάπου μέσα Απριλίου με τις μεγάλες ζέστες η λίμνη ψιλοθώλωσε για ~3 εβδομάδες. Έδιωξα 3 μεγάλα ψάρια και αρκετά νεογέννητα κοι. Παράγγειλα και 50λτ ogata crystal bio. Βρήκα και ένα βαρέλι 90λτ να το κάνω φίλτρο. Επηδεί το νερό έγινε πάλι διάφανο η κατασκευή του φίλτρου έγινε με αργά .... πολύ αργά βήματα.

Οι σωλήνες του backwach είναι 1.5 ίντσα. Χρησιμοποίησα ότι έχω κάνει για στα άλλα φίλτρα μου έτσι ώστε να συνδέω το ίδο λάστιχο όταν αδιάζω το νερό. Οι σωλήνες που θα ενώνουν τα φίλτρα είναι και αυτοί 1.5 ίντσα. Το καφάση με τον φ32 θα μπεί στον πιθμένα και απο πάνω θα είναι όλα τα υλικά φίλτρου.




Έκανα τρύπες και κόλλησα τους σωλήνες 1.5 ίντσα.Επόμενο στάδιο τσιμέντο στον πυθμένα. Στο τσιμέντο προσπάθησα όσο μπορούσα να του δώσω μια κλήση έτσι ώστε όλες οι ακαθαρσίες να καταλήγουν στο backwach για να μην παραμένει το παραμικρό όταν καθαρίζω τα φίλτρα. Είναι η μικρή λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά



Οι σωλήνες φ32 ενώθηκαν και τοποθετήθηκε ένα μέρος του καφασιού. Έτσι τα υλικά δεν θα έρχονται σε επαφή με τον πυθμένα. Οι χοντρές ακαθαρσίες που έρχονται από τον λίμνη θα μένουν εκεί και δεν θα συνεχίζουν προς τα πάνω που θα είναι τα άλλα υλικά φίλτρου. Στον σταυρό του φ32 έκανα τρύπες με πολύ μικρή μύτη στο τρυπάνι. Η λογική είναι να στέλνω αέρα με ένα πιεστικό και να ξεκολλάνε οι ακαθαρσίες από τα υλικά χωρίς να χριάζεται να τα ταρακουνάω με το χέρι μου. Είμαι περίεργος να δω αν θα δουλέψει αυτό. Το έχω κλέψει από ξένα φόρουμ.




Τελικά, το 90λτ βαρέλι αποδεικνύεται οριακό για τα 50λτ ogata crystal bio. Την δουλειά μου θα την κάνω, απλώς θα ήθελα να είχα περισσότερο χώρο για μελλοντική αναβάθμιση.



Ελπίζω να μην σας κούρασα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190709_172820.jpg
Εμφανίσεις:  652
Μέγεθος:  55,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190716_163035.jpg
Εμφανίσεις:  677
Μέγεθος:  46,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190717_163345.jpg
Εμφανίσεις:  655
Μέγεθος:  63,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190717_164431.jpg
Εμφανίσεις:  664
Μέγεθος:  62,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01912 seconds with 12 queries