Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 23-02-16, 22:50
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καταρχήν περαστικά σου.....
Βάλε πολυθρόνα απέναντι από το ενυδρείο σου και χάζευε.....Ρούφα και καμιά τζούρα αέρα από αυτό, πότε - πότε και θα γίνεις περδίκι....

Η κιτρινίλα μπορεί να οφείλετε στην παρουσία μεγάλης ποσότητας φυκών (άλγης) αλλά και στην αποσύνθεση τους.
Στην δεύτερη περίπτωση το πιο πιθανό είναι να σου είχαν ανεβεί ΚΑΙ νιτρικά κλπ που όμως με την σειρά τους απορροφούνται από το κομμάτι της άλγης που ζει και ευημερεί και πάει λέγοντας κύκλος δλδ.

Εγώ θα πρότεινα να διευθετήσεις καλύτερα τις άλγες σου μέσα στο ενυδρείο προκειμένου να έχουν όλες πρόσβαση σε φως και ροή. Πέτα ότι έχει αρχίσει να χαλάει - σαπίζει ή ότι δεν φαίνεται και τόσο καλά στην υγεία του.

Βεβαιώσου ότι η ροή του νερού σου περνάει από το σύνολο της ποσότητας του άνθρακα γιατί η μεγάλη ποσότητα δεν σημαίνει ότι κάνει πάντα καλό. Θέλεις ροή μέσα από τους πόρους του άνθρακα. Επίσης δοκίμασε την μικρή ποσότητα που είχες και πριν αλλά με συχνότερη αλλαγή της (κάθε 1 - 2 εβδομάδες).

Και ένα τελευταίο. Μήπως πρόσθεσες τελευταία κάτι άλλο στο σύστημα σου και κάνει αυτό την βρωμοδουλεία ;;; Κανένα σφουγγάρι μήπως ;;;

Πάμε εμπειρικά και με αργά - μικρά βηματάκια, αποκλείοντας κάθε φορά δεδομένα που μπορεί να συμβάλουν στην συνέχιση του προβλήματος.

Εάν τα ψάρια είχαν πρόβλημα θα είχε φανεί από την αρχή. Θα την είχαν "ακούσει" εάν ήταν τοξικό το θέμα. Βέβαια σε παρατεταμένη έκθεση δεν ξέρουμε. Εγώ πιστεύω πάντως πως τα ψαράκια μας εάν ταϊζονται καλά και φροντίζουμε για την γενική ποιότητα του νερού τους επειδή είναι άγρια είναι και λιγότερο ευαίσθητα σε διάφορες καταστάσεις .....

Προχωράμε και βλέπουμε...εδώ είμαστε


Υ.Γ
Έχω ήδη κρατήσει θέσεις στο ενυδρείο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries