Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-06-11, 07:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ χρησιμες πληροφοριες!
-------------------------
ποσο μεγαλη αεραντλια χρειαζεται για να δημηουργισει τοσο μεγαλη ροη? αν βαλουμε απλη αντλια νερου και χτυπαει το νερο στο επανω μερος του καπελου δεν ειναι το ιδιο? και η αντλια νερου παλι κυκλωφορια θα κανει το νερο με τον ιδιο τροπο... για να το εχουν κανει ετσι οι κατασκευαστηκες εταιριες κατι ξερουν παραπανω..... πιο ειναι το βασικο πλεονεκτημα? μηπος απλα για οξυνωνοση της λιμνης/?
Καλημέρα Σάκη και με συγχωρείς για την πολύ μεγάλη καθηστέρηση στην απάντηση μου. Ομολωγώ πως δεν ξέρω πως μου διέφυγε αυτή σου η ερώτηση.

Σάκη, η χρήση του αέρα πλέον δεν γίνεται ΜΟΝΟ για την οξυγόνωση ενός τέτοιου συστήματος. Εξηγούμαι:
1. Επειδή ο αέρας χωρηγείται από πολύ χαμηλά στον πυθμένα, επιτυγχάνουμε αυτομάτως την ανταλλαγή των αερίων που βασικά θέλουμε να απαλλαγούμε.
2. Όπως έχεις αναφέρει, τροφοδοτούμε με πολύτιμο οξυγόνο το σύστημά μας, ιδιαίτερα αν έχουμε μεγάλα ψάρια, όπως π.χ. τιλάπιες, nishikigoi, οξύρρυγχους κ.λ.π. Στέρηση οξυγόνου σε αναπτυγμένα ψάρια μπορεί να φέρει και το θάνατο, ιδιαίτερα σε πολύ μικρά συστήματα με όχι και τόσο μεγάλη επιφάνεια.
3. Ο στροβιλισμός επιτυγχάνει την ανακύκλωση όλου του όγκου νερού του συστήματος και πέρα από αυτό, επιτυγχάνεται ταυτοχρόνως και η αναγκαία ανατάραξη της επιφάνειας. Αν δεις ποτέ τέτοιο σύστημα να δουλεύει, θα καταλάβεις τι γίνεται στην επιφάνεια.

Η αεραντλία που απαιτείται σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είναι ιδιαίτερα μεγάλη αν θέλουμε να έχουμε όλα τα πιο πάνω που έχω αναφέρει. Προσωπικά έχω μια 70άρα/λεπτό. Έχω και μια δεύτερη ενωμένη με αερόπετρες και στα φίλτρα όποτε απαιτείται ο καθαρισμός τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν η αντλια τραβαει νερο σε συνδιασμο με το οξυγονο δημιουργείτε μια μικρή δίνη μεσα στων σωληνα ώστε να προφυλάξει των σωλήνα του [/FONT][/COLOR]bottom στο να πιάσει μπουρί. Και με των καιρό να φρακάρει.
Στην συνεχεία αφού το νερό φιλτραριστεί επιστρέφει στην λίμνη πλούσιο σε οξυγόνο.
Βρε Βασίλη, από όσα διάβασες και είδες, αυτό κατάλαβες? Όλη η διαδικασία αυτή έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο για την ίδια τη λίμνη και το νερό της. Από τη στιγμή που το bottom drain απορροφήσει το νερό, τότε ο αέρας δεν μας προσφέρει απολύτως τίποτα. Η γλύτσα που υπάρχει σε όλη την έκταση, εσσωτερικά του σωλήνα δεν είναι μπουρί, αλλά βακτήρια και ωφέλημα μάλιστα. Ο αέρας και πάλι δεν τα αφαιρεί και ούτε το επιζητούμε αυτό. Αν τυχόν ο σωλήνας τραβίξει τριχοειδές άλγη και λοιπές ακαθαρσίες, τότε αυτομάτως τα μεταφέρει στον χώρο μηχανικής φίλτρανσης του φίλτρου μας. Αν προσπαθήσεις και πιάσεις τριχοειδές άλγη στο φίλτρο, θα διαπιστώσεις ότι βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο αποσύνθεσης, γιατί σε αυτόν τον τομέα βοηθούν οι τεράστιες και διάφορες αποικίες βακτηρίων που υπάρχουν σε όλα τα μήκη και πλάτη του συστήματος.
Λίγο μεγάλη παράγραφος, αλλά πρέπει να κατανοηθεί το θέμα αυτό. Εϊναι απλό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01760 seconds with 11 queries