Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 17-07-18, 22:36
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σταυρο νομίζω ότι κάπου εχεις μπερδευτεί και αυτό φαίνεται στα θέματα που έχεις ανεβάσει κατα καιρούς όσο και στις αναβαθμίσεις που "δεν έκανες" .
Ένα φόρουμ δεν μπορεί να σου πει πόσα λεφτα να δώσεις , ούτε μπορεί να σου χαρίσει τον εξοπλισμό .
Μπορεί να σε κατευθύνει με όσα έχει η τσέπη σου !
Έχουμε αναλώσει πολλοί ανθρωποι εδω περα χρόνο απο την ζωη μας να σε βοηθήσουμε, και εσύ τι έκανες ?

Και όπως λεει και ο τίτλος του θέματος σου " Λίμνη αναγκαστικα" η λίμνη δεν είναι ούτε αγγαρεία ούτε αναγκαστικό έργο .


Να σου θυμίσω κάποιες απο τις απαντήσεις σου (τα κόκκινα είναι τα δικά σου):


Αρχική Δημοσίευση από Artemisia

Σταυρο με 36 Λίτρα ελαφρόπετρα σε αυτα τα κυβικά μπορείς να κρατήσεις 2 χρυσόψαρα ,
ναι μπορει....αλλα οπως εγραψα ηταν προσωρινο για το χειμωνα που τα ψαρια ηταν ακομη μικρα και δεν θα τρωγαν....αργοτερα θα γινοταν αναβαθμιση

αυτο δεν είναι Ιαπωνικη ψαθα και κανενα σφουγκαρι Ιαπωνικη ψαρα δεν κάνει απονιτροποιήση αν δεν αναπτυχθούν τα καλά βακτηρια .
το ξερω.... απλα ηταν ενα υλικο στο φιλτρο για μηχανικη φιλτρανση και απλα το ανεφερα

Η λίμνη σου για να δουλέψει αυτη την στιγμη θέλει 400 λίτρα ελαφρόπετρα για 4 κυβικά με Κοι .
αυτο απο που και πως το υπολογιζεις-υπολογιζουμε??

Θυμάσαι τα 2 χρυσοψαρακια που μεγάλωνα μέσα στους μονομάχους ??? Ξέρεις πόσο πήγαν τα Νιτρικά μου με εκείνα τα 2 ?? 2 αλλαγες την εβδομάδα έκανα και καθαριζα 2 φορές το φίλτρο.
to φιλτρο γιατι το καθαριζες??? αφου δεν ειχες αμμωνια κ νιτρωδη δουλευε σωστα!!! χρειαζοσουν μονο αλλαγες νερου

Ναι αν αφήσεις μια λεκάνη στο ήλιο θα πρασινίσει αλλά στην λεκάνη που μεγαλώνω αυτη την στιγμη τα χρυσόψαρα και είναι μεσα στον ήλιο με ένα μπουκαλάκι ελαφρόπετρας και αεροφίλτρο (φίλτρο diy) έχω μόνο τριχοειδη.
εδω παλι με μπερδευεις..... με ενα φιλτρακι της "πλακας" δεν εχεις αλγη και αλλου θελουμε τεραστιες ποσοτητες ελαφροπετρας???

Αν έλεγα στον Γιάννη να πάρει την uv για να βλέπει τα ψάρια του ξέρεις τι θα γινόταν ?? Η UV δεν κάνει εξαιρέσεις υπάρχει λόγος που την βάζουν στην έξοδο του νερού , δέν λεει να περασουν τα καλά βακτήρια απο δεξια και κακά απο αριστερα τα σκοτώνει όλα ανεξαιρέτως . Ξερεις πότε θα την έστρωνε? Ποτέ.
Αρα το οτι εδωσα την εξοδο του φιλτρου με την uv και στελνει το αποστειρωμενο νερο στο δευτερο φιλτρο με την ελαφροπετρα ειναι λαθος???

Γιατι αλλαξα φίλτρανση και δεν κρατησα τα φίλτρα μου στα Κοι αφου μια χαρα καθαρό ήταν το νερό, ξέρεις πολύ καλα ότι αρχισαν τα Νιτρικά μου να ανεβαίνουν με αποτέλεσμα να μετραω 3 φορές την μέρα μην χάσω την μπάλα, και να κάνω αλλαγες καθε 2 μέρες για να μην πάρω τα ψαρια στο χέρι μεχρι να κάνω το φίλτρο .

Αυτα Σταυρο μου ελπίζω να σε κάλυψα .


http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=406

Υ.Γ. Το θέμα θα το μετακινήσω, γιατι εδω είναι αυτη η κατηγορία:
Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.
Και εσυ γραφεις για εξοπλισμο ???? για τα μελλοντικά σου σχέδια μήπως ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01966 seconds with 11 queries