Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 17-07-18, 17:34
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Θα σου απαντήσω εντελώς φιλικά και με καμία δόση ειρωνείας, μιας και ο γραπτός λόγος πολλες φορες μπορει να παρεξηγηθεί.

Αρχιζω από το τελος. Από αυτά που αναφερω εχω δοκιμάσει τα περισσότερα. Και ολα οσα αναφέρω είναι πραγματα που χρησιμοποιούν χιλιάδες άνθρωποι που ασχολούνται σοβαρα με τις λιμνες σε ολο τον κοσμο.

Αν βγουμε σε ένα ξενο forum η group και πουμε το setup από τις λίμνες μας θα γελάνε και τα τσιμέντα.

Αν διαβάσεις προσεκτικά το κείμενο μου, αναφέρομαι στα μηχανήματα που θελω να χρησιμοποιήσω σαν ιδανικά στη δεύτερη λίμνη μου. Ειναι προσωπική επιλογή. Δεν προτρέπω κανεναν να παρει τα ιδια ουτε θελω να απογοητεύσω καποιον νέο στο χωρο λεγοντας ότι μονο με αυτά θα κανει δουλειά. Ειπα υπάρχουν αμέτρητοι συνδυασμοί στο να κανεις μια λιμνη. Υπάρχουν bakki shower, sand filter, pressure filter, pool filter, gravity filter , sieve filter και πολλα ακομη . Ο ιδιος εξοπλισμός σε εσενα μπορει να δουλέψει για καποιο λογο αψογα και σε μενα οχι. Οποτε δεν είναι και σωστο να λες ότι εγω πέταξα μια αντλια σε μια γουρνα και με ένα βαρελι ελαφρόπετρα εχω νερο κρύσταλλο και καθε νεος μετα να απογοητευτεί και να τα παρατήσει οταν δεν θα εχει τα ιδια αποτελέσματα . Σα να μου λες οτι το LADA και η FERRARI κανουν την την ιδια δουλειά γιατί και τα δυο είναι αυτοκίνητα. Εγω σε οσες λιμνες εχω παει μεχρι τωρα χωρις bottom drain ολες μα ολες εχουν κατω βρωμιά. Και να μου ορκιστείς ότι δεν εχεις δε σε πιστεύω.

Οποτε καταλήγουμε ότι το μονο ακριβο στοιχείο που ανεφερα είναι το drum filter.
Όλα τα αλλα ενας που ασχολείται με λιμνη οφείλει να τα εχει. Αεραντλία , UV , μια καλη αντλια κτλ. Οσο για το drum είναι προσωπική επιλογη, αν και οι τιμες εχουν πεσει όπως ειπα αρκετά. Με 1000€ παιρνεις φιλτρο που εχει και 40w λαμπα UV για 20 κυβικα ροη την ωρα και εως 40 κυβικά λιμνη ( πολλοι κατασκευαστές προτείνουν μια φορα στις 2 ωρες κυκλοφορία νερου, γιατι διαβάζω εδω μεσα μεχρι και 3 φορες την ωρα λες και εχουμε ενυδρείο).

Ελπιζω να σε καλυψα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries