Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 09-10-07, 17:44
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Μετα απο αρκετο καιρο και πολλλλλλεεςςςς αλλαγες στο περιβαλλον του ενυδρειου κατεληξα στα παρακατω

================================================== =========================================

================================================== =========================================
Διαστάσεις:115cm μήκος Χ 60cm υψος χ 50cm βάθος
Όγκος:345 λιτρα
Κατηγορία:Κιχλιδες
Φυτά:Ανουμβιες,Βαλισνεριες
Ψάρια / Άλλα είδη: 5 τροφέους ikola,2 ψατοψαρα,,ένας γλύφτης λέοπαρντ(5 αυλονακαρες 2 Male+3Female),1 frontosa
Διακοσμητικά υλικά:Τραγάνες, Κοραλι και βοτσαλα κυβοι
χαλικι φυσικο 1-3mm
Φόντο:Αφισσα με πέτρες
Φωτισμός: 2 Χ 21 watt PHILIPS TL5/HE21Watt/840 ανεξάρτητες.
Διάρκεια φωτισμού:08:00 - 22:00.
Φιλτράρισμα: Fluval 404 εξωτερικο (το 304 δεν ηταν αρκετο.μπορει να μπουν και τα 2 αργοτερα.)
Θερμοστάτης:jager 200watt
Λίπανση: στο χαλικι εχει απο το προηγουμενο ενυδρειο aqualit.
Παροχή CO2:-


Τελικα ενω ειχα σκοπο να γινει μονο με ταγκανικα αποφασισα να μπουν και οι αυλονακαρες και μαλλον και κανενα ζευγαρι με λαμπιδοχρωμις αφου εχω γεννα σε αλλο μικροτερο ενυδρειο

Και η ωρα του φαγητου γιατι αλλιως φωτογραφια δεν εβγαινε με ολα τα ψαρια


τωρα οσο αφορα μετρησεις..δεν εχω κανει ακομα.Αλλαγες παντως γινονται καθε 10-15 μερες περιπου το 15-20% του νερου.Αυτην την στιγμη εχω ηδη 2 θηλυκιες αυλονακαρες με μικρα στο στομα τους και το ενα το ικολα το οποιο εχει αυγα.Για μετρησεις βλεπουμε στο μελλον..


Το σκεπτικο του περιβαλλοντος ειναι το εξης:Η δεξια μερια με τις πετρες ειναι των ikola ,η αριστερη ειναι της frontosa και το ολο συμπλεγμα με τα κοραλια και τις σπηλιες που σχηματιζουν ειναι για τις αυλονακαρες και τα λαμπιδοχρωμις απο τα οποια εχω πιο ευκολα γεννες για να γλυτώνουν τα μικρα τους!!!


Επισης ξεχασα να σας πω οτι λογω του βαρους των κυβων και για να μπορεσω να δωσω υψος στις πετρες εχω προσθεσει υλικο που χρησιμοποιουμε στα λουκια των σπιτιων (πλαστικη τετραγωνη σωληνα κομμενη σε μικρα κομματια) και πανω τους μπηκαν οι κυβοι-πετρες.Ετσι εδωσα υψος χωρις να εχω καθολου χασιμο σε νερο.!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02672 seconds with 11 queries