Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 09-12-11, 22:40
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Χθές πήγα για να δω μελανοταινίες.... βρήκα σε κάποιο μαγαζί .... μεσα στο ενυδρείο δεν είχαν χρώμα ήτανε όλες γκριζοπές με ελάχιστο κοκκινο χρώμα στα πτερύγια. Οπως διαπίστωσα απο την παραγγελία τους ειναι η Glossolepis incisus.
Θα πω το ήμαρτο μου.... 6 υπήρχανε μονάχα και δεν εκανε η καρδιά μου να φύγω χωρίς να τις παρω..... εχοντας υπ οψιν μου οτι σας υποσχέθηκα να στο έλεγα πριν να αγοράσω.... και ομως παραβηκα την υποσχεση μου γιατι δεν θα τις ξαναεβλεπα αν εφευγαααα....
μαζι πήρα και 6 iriatherina werneri αυτός τις είχε με την ονομασία featherfin.

Και σας λέω τις πρώτες μου εντυπώσεις γύρω απο αυτό το είδος....

Στην αρχή απαγοητεύτηκα λόγω χρώματος ..... περίμενα να δώ κατακόκκινα ψάρια μετά όταν θα τα εβαζα στο ενυδρείο όπως μου είπε ο ιδιοκτήτης....δεν είδααααααααααα

Αργά το βράδυ ψες και σήμερα μετά που άναψα για αρκετή ώρα τα φώτα και έφαγαν το φαγάκι τους άρχισαν να αλλάζουν χρώματα.....
μιά έχει γίνει κόκκινη πολύ όμορφο ψαράκι
αλλη έχει γίνει χρυσόξανθη προς πορτοκαλλί χρώμαααααα
άλλη σχεδόν διάφανη χρυσό κουκλακι
μιά αλλη εχει μεινει γκριζουλλαααααα φαινεται να ειναι κοπελλίτσαααααα αυτή΄;;;;;;
και μια αλλη εχει οπως και οι άλλες κίτρινο το ραχιαίο κοκκαλο που φθανει μέχρι το κεφάλι........
6 μελανοταινίες 6 διαφορετικά χρώματα.......... ΄
μήπως είναι μικρές ακόμα;;;;;;;;;;;;
μήπως ναναι λαθοςςςςςςςςςςς ονομασίαααααααααααα;;;;;;;

Αυτά ......
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries