Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 11-05-10, 15:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη η ειρωνια ειναι οτι πρεπει να το εχω και εγω αυτο το φυτο στη καινουρια γλαστρολιμνη (100 λιτρων) που την εχω για τα νεογεννητα.

Δεν το εχω δει ποτε ανθισμενο ομως εχει μπουμπουκια .Το ειχα παρει επειδη μου ειπαν οτι ειναι υδροβιο .Το ονομα του στο φυτωριο ηταν dietes αλλα δεν το βρηκα ποτε στο νετ ως τωρα . Αν κανεις search στο dietes bicolor υπαρχει . Οταν ανθισει θα βαλω και εγω photos ειτε ειναι αυτο ειτε οχι

Ελπιζω να ειναι ομως αυτο και οχι αλλο υβριδιο επειδη πραγματικα μου αρεσε πολυ !
-------------------------
Με προλαβες
ένα πολύ σύντομο ψάξημο που έκανα, εντυπωσιάστηκα για τις δυνατότητες αυτού του φυτού. Μπορεί να ζήσει μετά από μακρά ανομβρύα, αλλά παράλληλα είναι τόσο ανθεκτικό που μπορεί να ζήσει ανάλογα καλά σε λασπώδες, υγρό περιβάλλον.

Ομολογώ πως είναι όντως υπέροχο λουλούδι και αξίζει τον κόπο να το έχει κανείς.

Από ίριδες τώρα, πάνω από 1500 είδη στα οποία συγκαταλέγονται πολλά υβρίδια με χρώματα που χορτάνει το ματάκι σου. Όμως μόνο μερικά από αυτά είναι γνήσια υδρόφιλα είδη. Ο Γιάννος έχει δίκαιο. Όσα είδη έχουν βολβό και όχι κονδύλωμα, εξαιρούνται της λίμνης εντελώς. Όσα έχουν βολβό επισης είναι εποχιακά και εξαφανίζονται κατά την καλοκαιρινή περίοδο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01498 seconds with 11 queries