Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #130  
Παλιά 20-08-16, 14:16
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ναι τα εβαλα Αρτεμις.το απογευμα μετραω νιτρικα και σκληροτητες να σας πω.την σκεπασα και λιγο σημερα με ενα ελιοπανο μεχρι να ερθει το κιοσκι.βασικα με το που εβαλα το μπολι ειγινε ετσι!!οποτε μαλλον εχεις δικαιο!!ευχαριστω για τα φυτα!!η ποντετερια ανθισε και πεταει νεα φυλλα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θεωρία λέει 8watt ανά κυβικό. Αν διαβάσεις ξένα φόρουμ και δεις "σοβαρές" λίμνες χοντρικά τέτοιες αναλογίες βγαίνουν. Η uv δεν θα καθαρίσει μόνο την αιωρούμενα αλγη, αλλά μπορεί να καθαρίσει την λίμνη σου και από διάφορα παθογόνα βακτήρια. Πριν πάρεις την uv δες με τι αντλία την προτείνουν. Δεν παίρνουμε μία uv βάση της τσέπης μας.... Η αρτεμισια είχε γράψει για 2 ειδών uv που υπάρχουν. Ρίξε μία ματιά στο άρθρο της για να βγάλει συμπεράσματα.

Προσωπικά δεν έχω uv. Το νερό είναι κρύσταλλο. Σίγουρα όμως θα αγοράσω. Όχι για την καταπολέμησης της αλγης, αλλά για όλα τα άλλα πλεονεκτήματα.

Θα σου πρότεινα να μην ξοδευτεις σε uv από τώρα. Η λίμνη σου ειναι καινούργια και ειναι λογικό να έχει τα θέματα της μέχρι να στρώσει. Καταπολέμησε την αλγη στη πηγή της. Ξόδεψε λεφτά για φιλτρανση. Παρατήρησε ποτέ εμφανίζεται η αιωρούμενα αλγη, μόνο με 40C καλοκαίρι? Τότε βάλε uv. Έχεις αλγη ακόμα και τον μαιο. Βελιωσε την φίλτρανση πριν πας στη αγορά αλγης. Μία π.χ. 200watt uv και να σου κάνει το νερό κρύσταλλο αλλά σίγουρα θα έχεις τεράστια προβλήματα φίλτρανση.

Αυτο που λενε για τις uv.
Το διαυγές νερό δεν σημαίνει και καθαρό νερό !!!
οκ ευχαριστω πολυ στο φιλτρο εχω πει τι εχω.ελαφροπετρα γυρω στα 4 σακια σαν τα δικα σου!και 2 ειδων ελιοδυχτο το βαρελι ειναι γυρω στα 100 λιτρα και η αντλια 3.500 λιτρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 20-08-16 στις 14:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01419 seconds with 11 queries