Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 28-03-16, 14:36
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια..μετα το 60αλιτρο και το 300αλιτρο και ως ενθουσιωδης αρχαριος εχω στα πλανα μου να κατασκευασω μια λιμνη στην αυλη..επειδη η αυλη ειναι στρωμενη με μαρμαρο η λιμνη θα ειναι πανω απο την επιφανεια..θα σας πω την σκεψη μου και δεκτες ολες οι προτασεις...
λοιπον..το max μηκος ειναι 2 μετρα για πλατος σκεφτομαι 1-1,2 και βαθος 1-1,2 ωστε το χειμωνα με τις χαμηλες θερμοκρασιες να μπορουν να πηγαινουν στον πατο..
Η κατασκευη σκεφτομαι να γινει απο τσιμεντο και στην μπροστινη πλευρα να τοποθετηθει τζαμι ωστε να μπορεις να βλεπεις και τον βυθο..αν λοιπον με γινει με μηκος 2 και πλατος υψος 1 σκεφτομαι την τοποθετηση τζαμιου 12mm με μηκος 1.60 και υψος 60 ωστε να εχω εικονα του βυθου..επισης στο πλανο ειναι να ειναι ντυμενη ολη με πετρα..(θα παρω τα βουνα οπως καταλαβαινετε για να τις μαζεψω χαχα)και η πισω μερια της θα εχει 1 μετρο πετρα πανω απο την επιφανεια του νερου και να ειναι σαν φυσικος καταρακτης...αυτη ειναι η βασικη ιδεα..παμε τωρα στις εωτησεις.

1.το τζαμι αρκει να χωνευτει απλα στο τσιμεντο η θελει και μονοτικο για να μην χανει?

2.χρειαζεται καποιο ειδικο τσιμεντο χωρις να επιρεαζει παραμετρους?

3.το τσιμεντο στην εσωτερικη μερια πρεπει να περαστει με καποιο μονοτικο για να μην εχω διαρροες?

4.απο εξοπλισμο τι θα χρειαστω γι αυτα τα λιτρα?αν δεν κανω λαθος μιλαμε για 2000 λιτρα..

5.και επισης αλλαγες νερου σε τοσα λιτρα καθε ποτο θα χρειαζομαι.?

αυτα για αρχη..περιμενο την βοηθεια σας..αν ολα πανε καλα εχω σκοπο να ξεκινησω το πασχα μαζι με την μινι αδεια που θα εχω


1) δεν γινετε το τζαμι να το βαλεις μεσα στο τσιμεντο... πρεπει να κανεις ενα παραθυρο, με πατουρα να παει στο τελος το τζαμι να πατησει εκει!!!

2+3) δεν χρειαζεται ειδικο τσιμεντο. κανονικο τσιμεντο και στο τελος θα περαστει με ενα μονωτικο για δεξαμενες!!!

4) με ενα κανονικο πλεγμα στο πατο και περιμετρικα εισαι οκ... αν θελεις για πιο ασφαλεια φυτευεις και μερικες μπετοβεργες ανα διαστηματα και στιριζεις εκει το πλεγμα

5) οι αλλαγες νερου εξαρτιουνται απο τα ψαρια που θα εχεις μεσα και απο το ποσο συχνα θα ταιζεις...!!!

πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει να κανεις εναν σωστο σχεδιασμο, για ολες τι σωλινωσεις που θα πρεπει να περαστουν πριν πεσει το μπετο...

Αν δεν ηθελες τζαμι για να βλεπεις το βυθο θα σε πηγαινα σε πιο ευκολες λυσης...!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 11 queries