Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 11-05-03, 18:22
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Κατ’ αρχάς ευχαριστώ όλους που απαντήσατε.
Δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στο φωτισμό. O δίσκος φαίνεται καλά στην υγεία του και τρέφεται κανονικά. Μάλλον πρέπει να οφείλεται στον φωτισμό. Έχω παρατηρήσει πως όταν τα φώτα είναι κλειστά ή είναι αναμμένη μόνο η μια από τις δύο λάμπες (έχω 2 λάμπες flora των 18 Watt η καθεμιά σε 140 λίτρα ενυδρείο) τότε οι δίσκοι φαίνονται να είναι πιο άνετοι και να κινούνται πιο ελεύθερα μέσα στο ενυδρείο. Ακόμη παρατήρησα πως όταν χρησιμοποιώ κάποιο φάρμακο που χρωματίζει το νερό οι δίσκοι φαίνεται να το απολαμβάνουν. Το θέμα είναι ότι το φωτισμό δεν μπορώ να τον περιορίσω γιατί έχω αρκετά φυτά στο ενυδρείο και σκοπεύω να βάλω ακόμα μερικά. Τι ακριβώς είναι τα floating plant kroud;
Έχω διαβάσει ότι στους δίσκους αρέσει το λεγόμενο blackwater. Κάπου βρήκα ένα προϊόν "black water" (αν δεν κάνω λάθος είναι της aquarium pharmaceticals) που λέει ότι αναπαράγει το "μαύρο νερό" των τροπικών λιμνών και ποταμιών. Μήπως θα ήταν καλό να το χρησιμοποιήσω γιατί στο ενυδρείο μου υπάρχει έντονος φωτισμός; Αυτό όμως θα επηρεάσει την ανάπτυξη των φυτών; Αν το έχει υπόψη του κάποιος ας μου πει τη γνώμη του. Μήμως περιέχει κάποια χημικά; Τι ακριβώς κάνει; Επηρεάζει τη χημεία του νερού; Το νερό στο ενυδρείο μου είναι ήδη πολυ καλής ποιότητας και αν το προϊόν αυτό επηρεάζει pH, GH, KH τότε θα έχω πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries