Θέμα: Doberman....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 02-02-11, 17:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω πηρα κουταβια απο γεννες σκυλων φιλων πριν 10 χρονια και ειχα τις καλυτερες εντυπωσεις απο τα σκυλια.
Αψογη συνεργασια και συννενοηση.
Υγειεις συμπεριφορες.
Δεν τους εχω κανει καποια ειδικη εκπαιδευση, παρα μονο πολυωρη καθημερινη ασχολια τον πρωτο χρονο της ζωης τους, και βγηκαν πολυ καλα ζωντανα παροτι δεν ειχα ποτε ξανα σκυλο και μονο με τις γενικες γνωσεις οτι ο σκυλος ειναι ζωο αγελης και πρεπει να μαθει απο μικρο οτι ειναι ο τελευταιος στην ιεραρχια της οικογενειας, οπως και οτι πρεπει να κοινωνικοποιηθει σωστα αναμεσα σε αλλα ζωα και ανθρωπους (οχι μονο της οικογενειας) και το σημαντικοτερο με παιδια (και παλι, οχι μονο της οικογενειας).
Ξηρα τροφη αριστης ποιοτητας, ελαχιστους μεζεδες, χωρις κοκκαλα και αμυλο/ζαχαρη στην διατροφη τους.
Ακομα και το δαλματιας που ειναι ζωο γενικα σαν ρατσα ατιθασο, ατακτο και ανυπακουο, ειναι αψογο.
Βολτα χωρις αλυσιδες. Υπαρχουν πανω τους μονο ως διακοσμητικες και για να τα κραταω οταν πλησιαζει κοσμος να νομιζει οτι υπαρχει ελεγχος και να μη φοβαται.
Ποτε δεν ενοιωσα το φοβο μη μου φυγουν και τα χασω, και αυτο γιατι βλεπω τα σκυλια να προσεχουν αυτα τις κινησεις μου και το που παω για να μη με χασουν.
Αν προκειται να αλλαξουν δρομο και να μπουν πχ σε καποιο μονοπατι, περιμενουν να δουν οτι τα κοιταζω για να βεβαιωθουν οτι ξερω που πανε.
Κουφα πραγματα, σε σχεση με αλλα σκυλια που βλεπω σε βολτες.
Πως τα καταφερα δεν ξερω.
Ζημιες στο σπιτι, φασαρια γαυγισματα κλπ οταν λειπουμε και μενουν μονα τους, ουτε λογος να λεγεται.
Μονο αν πλησιασει καποιος την πορτα θα γαυγισουν προειδοποιητικά.

Ψηφισω και εγω κουταβι μολις απογαλακτιζεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries