Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 19-01-19, 10:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μια μικρη ενημερωση. Μπηκαν χτες γυαλινα οργανα εισαγωγης/εξαγωγης φιλτρου. Εγιναν μικροαλλαγες στο hardscape. Γενικα παει καλα αλλα εκανα 2 λαθη:
1. Εψαχνα αμμο να φωτισω λιγο το κεντρικο σημειο και αυτη που μου αρεσε τελικα δεν δειχνει ωραια. Ειναι πολυ φωτεινη ενω την ηθελα πιο μπεζ/κιτρινη , το παρακανα και εβαλα μπολικη, και η κοκκομετρια της ειναι χοντρη με αποτελεσμα να χαλαει την κλιμακα και να καταλαβαινεις αυτοματως οτι το ενυδρειο ειναι μικρο ενω εγω θελω να δειχνει μεγαλυτερο στις φωτος. Tωρα σε καθε αλλαγη νερου, αφαιρω σιγα σιγα την αμμο και σκεφτομαι να το αφησω με το αρχικο χαλικι αλλα στην μπροστινη ζωνη δεξια και αριστερα να το καλυψω με πετραδακια διαφορετικου μεγεθους αλλα στο ιδιο χρωμα με τις κυριες πετρες. Εχω την εντυπωση οτι αυτο θα του πηγαινει πολυ και θα το κανει πολυ φυσικο.
2. Τολμησα για μια μερα να ανεβασω το Chihiros στο max της εντασης του αντι για 1 ωρα στις 6 μπας και δω αναπτυξη στο fissidens κυριως. Pearling τρελλο αλλα απο την επομενη μερα κιολας πεταξε αλγες dust στα τζαμια και στα ξυλα και spot στα φυλλα των bucephalandra και anubias. Συμπερασμα: το chihiros ειναι πολυυυ δυνατο γι αυτο το ενυδρειο ετσι οπως ειναι με αργης αναπτυξης φυτα.Oποτε το κατεβασα 2 σκαλες και προσαρμοσα ξανα την λιπανση (τη μειωσα).

Τελος αποφασισα να βαλω τα Killie σε δικο τους ενυδρειο και να κοιταξω σε κοπαδοψαρο μικρο που να ειναι shrimp safe.

Γενικα το μικρο μεγεθος, με περιοριζει στα φυτα. Το πισω μερος ειναι ακομα αδειο. Τα stem plants θα το μπουκωσουν, οποτε τα αποφευγω. Εχω παραγγειλει Blyxa για την αριστερη πισω γωνια και μια κοκκινη Bucephalandra για χρωμα και πρεπει να βαλω και αλλη Eleocharis να πυκνωσει γρηγοροτερα.Ισως και μερικα Ranunculus να ταιριαζαν..δε ξερω ακομα, οπως με παει με τα φυτα. Επισης στο δεξι πλαινο εχω υψωσει ενα τοιχο απο 4 πετρες λαβας καλυμενες με java moss η οποια ομως δεν παει καθολου σε αυτο το ενυδρειο και μενει καχεκτικη (η java ποτε δεν μου πηγε καλα σε high tech) οποτε ψαχνω για αλλο ειδος moss και παρηγγειλα Xmas και wheeping να δω ποια θα κατσει καλυτερα.










Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01845 seconds with 11 queries