Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 23-02-13, 23:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω εχω στρωσει μονο με βακτηρια εμποριου (το πρωτο) και μετα με μπολιασμα ή με τροφη ή με τροφη και βακτηρια.
Με αμμωνια δεν εχω στρωσει ποτε και δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο.

Για το στρωσιμο με βακτηρια και τροφη σου εβαλα πιο πανω λινκ.
Δεν ειναι τιποτα, βαζεις σε μια αποχη λιγη ψαροτροφη και την αλλαζεις οποτε λιωσει ή παει να πιασει μυκητα (μουχλα). Μερα με τη μερα αυξανεις ποσοτητα τροφης μεχρι να φτασεις να ριχνεις τροφη λιγο περισσοτερη απο την τροφη που θα εριχνες στα πρωτα ψαρια που εχεις σκοπο να εβαζες ως πρωτη "φουρνια".
Αν εισαι αρχαρια κανεις τεστ κλπ, παρακαλουθεις και οταν μηδενισουν ΝΗ3 ΝΟ2 και εχεις μονο ΝΟ3, κανεις μεγαλη αλλαγη νερου (να πεσουν κατω απο 20ppm τα ΝΟ3) και βαζεις τα πρωτα ψαρια.
Καποιος εμπειρος μπορει και χωρις τεστ να το κανει.

Μερικα tips για το στρωσιμο.
Βαζεις νερο βρυσης αποχλωριωμενο. Χωρις τυρφες κλπ ή απο ΑΟ.
Αν εχεις ενεργο ανθρακα, βαζεις για 5-6 μερες και μετα τον πετας.
Τις πρωτες 3-4 μερες δεν αναβεις φωτα. Και φυσικα δεν πρεπει να υπαρχει λαμπα UV.
Δεν βαζεις φυτα μεχρι να στρωσει, παρα μονο λιγο μετα την μεγαλη αλλαγη και λιγο πριν την εισαγωγη ψαριων.
Εχεις πολυ καλη αναταραξη της επιφανειας για οξυγονωση (ειτε μεσω της εξοδου του φιλτρου ειτε με αεραντλια).
Ρυθμιζεις θερμοκρασια 29-30C (πριν μπουν τα ψαρια την κατεβαζεις σταδιακα εκει που πρεπει αναλογα τα ψαρια)
Φυσικα πρεπει να υπαρχει η καταλληλη ποσοτητα και ποιοτητα υλικων στο φιλτρο, για να ανταπεξερχεται στους ρυπους των ψαριων που προκειται να μπουν.
Δεν αφηνεις να γινονται αποτομες μεταβολες σε pH, GH και θερμοκρασια.
Αυτα ισχυουν και με το στρωσιμο με αμμωνια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries